شش چهره سرشناس مخالف جمهوری اسلامی «منشور همبستگی و سازماندهی» امضا کردند

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۹

شش نفر از مخالفان سرشناس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، سندی را تحت عنوان «منشور همبستگی و سازماندهی برای آزادی» امضا کردند.

در این منشور حامد اسماعیلیون، نازنین بنیادی، رضا پهلوی، شیرین عبادی، مسیح علی‌نژاد و عبدالله مهتدی، به عنوان «امضاکنندگان اولیه» معرفی شده‌اند.

امضاکنندگان منشور بر «همبستگی، سازماندهی و مبارزه مستمر» برای «گذار از جمهوری اسلامی» و برقراری «حکومت سکولار و دموکراتیک» در ایران، تأکید کرده‌اند.

آنها افزوده‌اند که «این منشور ابتدا بر فعالیت‌های خارج از کشور تکیه می‌کند که می‌تواند زمینه را برای مشارکت فعالانه‌ کنشگران داخل کشور فراهم کند.»

منشور بر «حکمرانی دموکراتیک»، «حقوق بشر و کرامت انسانی»، «عدالت»، «صلح و امنیت»، «پایداری محیط‌زیستی» و «شفافیت اقتصادی و رفاه» در ایران تأکید کرده است.

نویسندگان منشور همچنین «حفظ یکپارچگی سرزمینی ایران با پذیرش گوناگونی زبانی، قومی، مذهبی و فرهنگی» را برای حکمرانی دموکراتیک در این کشور ضروری دانسته‌اند.

آنها همچنین «تمرکززدایی از قدرت با سپردن اختیارات مالی، اداری و سیاست‌گذاری به نهادهای منتخب استانی، شهری و ناحیه‌ای» را از اهداف خود اعلام کرده‌اند.

به دنبال گسترش اعتراضات گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج از این کشور، فعالیت اپوزیسیون جمهوری اسلامی در خارج از ایران افزایش یافته است.

شماری از افراد سرشناس آنها، از جمله نویسندگان این منشور گفت‌وگو با مقام‌های سیاسی دولت‌های خارجی را هم برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی، در دستور کار خود قرار داده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گنج‌های پنهان
افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها