جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی بر سر عادی‌سازی روابط خود توافق کردند

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۹

جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در پی مذاکراتی در چین، توافق کردند که روابط دیپلوماتیک را از سر گیرند و نمایندگی‌های خود را بازگشایی کنند.

به دنبال پخش این خبر در رسانه‌ها، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در توییتی از «بازگشت روابط طبیعی» میان دو کشور خبر داد.

خبرگزارش آسوشیتدپرس گزارش داده که توافق دو طرف در بیانیه مشترک علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، مساعد بن‌محمد العیبان، مشاور امنیت ملی پادشاه عربستان سعودی و وانگ یی، بلندپایه‌ترین دیپلومات چینی در بیجینگ اعلام شده است.

رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که این توافق در جریان سفر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران به چین به دست آمده بود و روز جمعه (۱۹ حوت) با صدور بیانیه مشترک مقام‌های ایرانی، عربستانی و چینی اعلام شد.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران ایران متن فارسی بیانیه مشترک آنها را منتشر کرده که در آن عادی‌سازی روابط دو کشور به «ابتکار شایسته» شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین نسبت داده شده است.

براساس این بیانیه، جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی توافق کرده‌اند که «ظرف حداکثر دو ماه» روابط دیپلوماتیک خود را از سرگیرند و سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های خود بازگشایی کنند.

در این بیانیه همچنین اشاره شده که نمایندگی‌های دیپلوماتیک دو طرف تا سطح «سفیر» به کار آغاز خواهند کرد.

در بیانیه مشترک مقام‌های سه کشور همچنین تأکید شده که جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی اختلاف‌های خود را از طریق گفت‌وگو و دیپلوماسی حل کنند.

روابط دو کشور در سال ۲۰۱۵ در پی حملات شورشیان حوثی‌های یمن و فرار رهبران دولت این کشور به عربستان سعودی، به شدت تیره شد. به دنبال آن، عربستانی سعودی روابط دیپلوماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران را به صورت کامل قطع کرد.

عربستان سعودی جمهوری‌ اسلامی را متهم به حمایت از حوثی‌ها کرده، در حالی که خود با رهبری ائتلافی از چند کشور منطقه، دست به عملیات نظامی علیه حوثی‌ها زده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.