طالبان ثبت و صدور مجوز گردش به موترهای فرمان‌راسته را آغاز کردند

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۰

مسئولان اداره ترافیک وزارت داخله طالبان از آغاز ثبت موترهای فرمان‌راسته، توزیع پلیت و اسناد گردش سه‌ساله به آنها خبر دادند.

حسیب‌الله مختار، رئیس عمومی این اداره طالبان روز شنبه (۲۰ حوت) در یک نشست خبری گفت که مالکان این موترها تا سه ماه باید چنین اسنادی به دست آورند.

موترهای فرمان راسته که به نام «یک‌کلید» و «ویشی» هم شناخته می‌شوند، معمولاً اسناد قانونی ندارند و به صورت قاچاقی از کشورهای دیگر به افغانستان وارد شده‌اند.

بیشتر این موترها فرمان راسته دارند که با قوانین ترافیکی افغانستان همخوانی ندارند یا فرمان‌های آنها تحت نظر مکانیک‌های غیرفنی تغییر داده شده‌اند.

بازار ویش در قندهار، پایگاه اصلی طالبان، از مراکز اصلی فروش این موترها در افغانستان شمرده می‌شود. به همین دلیل، به این موترها «ویشی» گفته می‌شود. ویش بازاری است که انواع کالاهای قاچاقی، به ویژه موترهای قاچاقی در آن به فروش می‌رسد.

کارشناسان به این باورند که صدور مجوز گردش به این موترها باعث افزایش تصادفات جاده‌ای خواهد شد، چون این موترها دارای فرمان خلاف جریان ترافیک در جاده‌های افغانستان هستند.

مسئولان ترافیک طالبان هم در این نشست تأیید کردند که ورود موترهای فرمان راسته باعث برهم خوردن نظم ترافیک شده‌اند.

در همین نشست خبری در مرکز رسانه‌های طالبان در کابل، یک مسئول اداره ترافیک طالبان گفت که از آغاز سال جاری تا پایان ماه دلو، در بیش از ۱۱ هزار و ۵۰ رویداد ترافیکی، بیش از ۸۰ نفر جان باختند.

از سوی دیگر، صدور مجوز ورود کالاهای غیرقانونی به بازارها، مشروعیت‌بخشیدن به کالاهای غیرقانونی و «دارایی‌های سیاه» و نوعی پولشویی شمرده می‌شود.

به باور برخی کارشناسان، از آنجایی که طالبان در پی افزایش درآمد خود هستند، دست به هر کاری می‌زنند تا منابع درآمد خود را بیشتر کنند. به باور آنها، ثبت موترهای «ویشی» هم در همین راستا صورت می‌گیرد.