کاخ سفید اظهارات وزیر خارجه ایران در مورد توافق دوجانبه برای آزادی زندانیان را تکذیب کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۱

یک مقام امریکایی اظهارات وزیر خارجه ایران در مورد توافق تبادل زندانی میان دو کشور را تکذیب کرد. این مقام گفته امریکا متعهد به آزادی آمریکایی‌هایی است که در ایران نگهداری می‌شوند. پیشتر امیرعبداللهیان از این توافق خبر داده و ابراز امیدواری کرده بود که این تبادل به‌زودی انجام شود.

سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید افزود: "ادعاهای مقامات ایرانی مبنی بر اینکه ما برای آزادی شهروندان آمریکایی که به ناحق توسط ایران بازداشت شده‌اند به توافق رسیده ایم، دروغ است."

این واکنش مقام امریکایی به اظهارات امیر عبداللهیان است که به شبکه خبر ایران گفته بود، تهران و واشنگتن برای مبادله زندانیان به توافق رسیده و ابراز امیدواری کرد که این تبادل به زودی انجام شود.

به گفته او، از طرف ایران همه چیز آماده است، اما ایالات متحده در حال حاضر روی هماهنگی فنی نهایی کار می کند.

منابع ایرانی نیز به رویترز گفتند که دو کشور منطقه در مذاکرات غیرمستقیم تهران و واشنگتن برای آزادی زندانیان شرکت داشتند.

چند امریکایی دو تابعیتی در ایران و بیش از ده ایرانی در امریکا زندانی اند.

جمهوری اسلامی که ده‌ها تبعه ایرانی و خارجی را در اختیار دارد، توسط فعالان حقوق بشر متهم به دستگیری آنها برای گرفتن امتیاز از کشورهای دیگر شده، اما ایران این اتهام را رد کرده است.

برخی رسانه‌های ایرانی هفته گذشته گزارش دادند که ایران به توافق مبادله زندانیان در ازای آزادی ۷ میلیارد دالر از منابع نفتی مسدود شده ایران تحت تحریم‌های آمریکا در کوریای جنوبی دست یافته است.

جهان‌نما
سفیران - فصل پنجم (آلمان)
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید