بایدن با توجه به جنگ اوکراین و احتمال درگیری با چین، خواهان افزایش بودجه نظامی امریکا شد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۳

جو بایدن روز دوشنبه بودجه نظامی به ارزش ۸۸۶ میلیارد دالر از کانگرس تقاضا کرد که بزرگترین بودجه نظامی در زمان صلح به حساب می‌آید.

کانگرس امریکا ممکن است این بودجه را افزایش دهد. زیرا، احتمال می‌دهد که جنگ اوکراین با روسیه طولانی شود و چین نیز برای امریکا خطر ایجاد کند.

بودجه دفاعی امریکا نسبت به سال قبل، ۲۸ میلیارد افزایش یافته است.

کاتلین هیکس، معاون وزیر دفاع امریکا روز دوشنبه گفت که افزایش بودجه برای کاهش احتمال حمله چین به تایوان است که واشنگتن خود را متعهد به دفاع از آن می‌داند.

جنگ اوکراین باعث شده تا ارتش ایالات متحده پی ببرد که به چه تسلیحات خاص و مهمات نیاز دارد. تسلیحات جدید که با این بودجه خریداری می‌شود نه تنها در برابر سلاح روسی کاربرد خواهد داشت که برای درگیری احتمالی با چین نیز استفاده خواهد شد.

در بودجه پیشنهادی، ۱۴۵ میلیارد دالر برای توسعه تسلیحات جدید مانند موشک‌های مافوق صوت اختصاص داده شده است. این موشک‌ها از بالای جو زمین شلیک می‌شوند و حتی از چشم سیستم‌های رادار پیشرفته می‌تواند فرار کند.

بخش دیگر این بودجه برای خرید جت‌های جنگنده اف۳۵ اختصاص داده شده است. در بودجه سال گذشته حکومت امریکا تقاضای خرید ۶۱ جت اف ۳۵ را کرد اما کانگرس تعداد آن را به ۷۷ افزایش داد. در بودجه امسال بایدن تعداد آن را ۸۳ کرده است.

یک بخش کوچک این بودجه برای از بین بردن تسلیحات کهنه استفاده خواهد شد. برخی از سلاح امریکایی که در افغانستان استفاده شد نشان داد که در برابر دشمنان پیچیده‌تر آسیب‌پذیر هستند و بدین لحاظ اکنون از دور خارج می‌شوند.

پربیننده‌ترین‌ها