مقام سعودی: بعد از احیای روابط، عربستان خیلی زود می‌تواند در ایران سرمایه‌گذاری کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۴

محمد الجدعان، وزیر مالیه عربستان چهارشنبه گفت که به دنبال گشایش روابط دو کشور، سرمایه‌گذاری عربستان در ایران می‌‌تواند «خیلی سریع» اتفاق بیفتد.

البته، او تاکید کرد که سرمایه‌گذاری سعودی مشروط به رعایت توافقنامه احیای روابط دو کشور توسط جمهوری اسلامی است که روز ۱۹حوت امضا شد.

الجدعان در یک کنفرانس مالی در ریاض گفت: « برای عربستان فرصت‌های زیاد سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد. در برابر این کار، تا زمانی که شرایط توافقنامه رعایت شود، مانعی نمی‌بینیم.»

ایران و سعودی پس از ماه‌ها مذاکره در عراق، عمان و چین، برسر بازگشایی سفارت‌های خود در ظرف دو ماه آینده توافق کردند.

وزیر مالیه سعودی بعد از این نشست به رویترز گفت: «ثبات در منطقه برای تمام کشورهای این حوزه و جهان مهم است و ما همیشه گفته‌ایم که ایران همسایه ما است و اگر همکاری کند، هیچ علاقه‌ای به منازعه با این کشور نداریم.»

او گفت که در صورت اجرایی شدن توافقنامه، عربستان مایل است که دو کشور از منابع یک دیگر بهره برده و برای توسعه متقابل همکاری کنند.

با این که جزئیات موافقتنامه احیای روابط دو کشور انتشار نیافته است، اما در اعلامیه پایانی بر عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر تاکید شده بود. عربستان امیدوار است که تهدید گروه حوثی در یمن با همکاری مداخله ایران مهار شود.

عربستان در چند سال گذشته درگیر یک جنگ پرهزینه اقتصادی و نظامی با شورشیان حوثی بوده است.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید