اندیشکده آسترالیایی: افغانستان در صدر کشورهای آسیب‌پذیر از تروریزم قرار دارد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۴

انستیتوت اقتصاد و صلح در آسترالیا در گزارش جدیدش در مورد وضعیت تروریزم در سطح جهان در سال ۲۰۲۲ گفت که افغانستان برای چهارمین سال متوالی جز ۱۰ کشور متاثر از فعالیت‌های تروریستی است.

بنا به این گزارش، با قدرت‌گیری طالبان میزان حملات تروریستی در افغانستان ۵۸ درصد کاهش یافته است.

همچنان، میزان تلفات ناشی از حملات تروریستی نیز ۷۵ درصد کاهش داشته است. این مرکز تحقیقی علت آن را بازگشت طالبان به قدرت ذکر می‌کند.

طالبان در نبرد با نیروهای خارجی و حکومت پیشین از حملات تروریستی استفاده می‌کرد. بنا به گزارش‌های مراجع معتبر، تلفات ملکی در بیش از یک دهه گذشته، عمدتاً ناشی از حملات تروریستی طالبان بود.

سراج الدین حقانی در یک سخنرانی در ۴ حوت ۱۴۰۰ در قندهار اذعان کرد که تنها ۱۰۵۰ عضو شبکه حقانی در یک دهه گذشته در حملات انتحاری دست داشتند.

طالبان مسئولیت برخی از حملات خونین تروریستی از جمله حمله انتحاری در نزدیک وزارت داخله در سال ۲۰۱۸ را به عهده گرفت. در این حمله بیش از ۱۰۰ نفر کشته و بیش از ۱۵۰ نفر زخمی شدند.

این موسسه بین المللی می‌گوید که اکنون داعش مهمترین تهدید برای امنیت و مصوونیت مردم افغانستان است.

آمار گزارش «شاخص جهانی تروریزم» اندیشکده استرالیایی نشان می‌دهد که ۲۲ ولایت افغانستان در سال ۲۰۲۲ شاهد فعالیت‌های تروریستی بوده است. بیشترین حملات تروریستی در شهر کابل اتفاق افتاده که عامل آن داعش بوده و در اثر آن ۲۱۷ نفر جان خود را از دست داده اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها