فرمانده سنتکام: داعش در چند ماه آینده قادر به حمله به منافع کشورهای غربی خواهد بود

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵

جنرال مایکل کوریلا، فرمانده نیروهای امریکایی در خاورمیانه، پنجشنبه گفت که داعش در افغانستان در کمتر از ۶ ماه دیگر می‌تواند منافع امریکا یا دیگر کشورهای غربی را مورد هدف قرار دهد.

او به سنای امریکا گفت که توانایی داعش برای «عملیات بیرونی» در آسیا و اروپا سریعاً در حال گسترش است.

بنا به ارزیابی این نظامی بلندپایه، داعش در آینده نزدیک قادر به انجام حملات تروریستی در خاک امریکا نخواهد بود. اما گفت که صدها شهروند امریکا در بیرون از کشور در معرض حملات این گروه قرار دارد.

مقامات ملکی و نظامی امریکا پس از خروج از افغانستان گفته بودند که ایالات متحده از راه دور توانایی حمله بر گروه‌‌های تروریستی در افغانستان را دارد.

با این که جنرال کوریلا در مورد قدرتمند شدن حضور داعش در افغانستان هشدار داد اما در عین حال اذعان کرد که امریکا پس از خروج، به ندرت علیه گروه‌های تروریستی در افغانستان دست به حمله زده است.


کوریلا در نشست کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا اعتراف کرد که توانایی استخباراتی امریکا در افغانستان پس از خروج نیروهایش به شدت کاهش یافته است. با این حال، او ابراز امیدواری کرد که با سرمایه‌گذاری بر افزایش توان فناوری‌های تجسس از ارتفاعات بلند، مانند پهپاد‌ها که برای روزها و هفته‌ها بتوانند مناطقی را زیر نظر داشته باشند، این خلا اطلاعاتی را می‌توان جبران کرد.

او گفت: «در حال حاضر، ۸۰ درصد وقت من صرف جمع آوری [اطلاعات] از ارتفاعات بالا در منطقه می‌شود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها