منابع: مرزبانان ایران ۱۱ شهروند افغانستان را در سیستان و بلوچستان کشتند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵

منابع در جنوب افغانستان می‌گویند که مرزبانان ایران ۱۱ شهروند افغانستان را در استان سیستان‌ و بلوچستان ایران کشته‌اند.

منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که مرزبانان جمهوری اسلامی ایران دیروز چهارشنبه ۲۴ حوت، اجساد این شهروندان را به نیروهای طالبان در مرز نیمروز تحویل داده‌اند.

به گفته منابع، این شهروندان افغانستان که به صورت غیرقانونی به سمت ایران می‌رفتند چهار روز قبل در اثر شلیک مرزبانان ایران در استان سیستان و بلوچستان کشته شدند.

منابع می‌گویند که شهروندان کشته شده افغانستان کمتر از بیست سال سن دارند و در میان جانباختگان سه تن آنان کمتر از ۱۸ سال عمر دارند.

مقامات طالبان و جمهوری اسلامی ایران تاکنون در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

اخیراً مقامات طالبان در نیمروز گفتند که در جریان ۱۱ ماه گذشته ۴۷۰ جسد مهاجرین افغانستان از ایران به این ولایت منتقل شده‌ است.

طالبان می‌گوید که این افراد در رویداد‌های گوناگون به خصوص در حوادث ترافیکی کشته شده‌اند.

هفته گذشته، ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی دست‌ به‌دست شد که نشان می‌داد گروهی از مهاجران افغانستان گفتند که مرزبانان ایرانی در مرز سراوان سیستان و بلوچستان به موتر حامل آنها تیراندازی کرده‌اند. در این ویدیو همچنین دیده می‌شود که یکی از مهاجران در این تیراندازی زخمی شده است.

در پی تسلط طالبان بر افغانستان و گسترش فقر و بیکاری در کشور، شماری زیادی از شهروندان افغانستان به دلیل مشکلات اقتصادی یا به خاطر ترس از انتقام طالبان راه مهاجرت را در پیش گرفتند. بخش عمده شهروندان به ایران و پاکستان رفتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.