بخت مساعد؛ حکم قاضی و بازی کریکت، عمران خان را از دستگیری نجات داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵

پولیس پاکستان روز چهارشنبه پس از ساعت‌ها کشمکش با هواداران عمران خان، موقتاً از دستگیری صدراعظم سابق به حکم دادگاه دست کشید.

ولی این کل ماجرا نیست. پولیس به الجزیره گفت که برای تامین امنیت یک مسابقه مهم کریکت در لاهور باید نیروهایش را از اطراف خانه عمران‌ خان بیرون می‌کرد.

وقتی روز سه‌شنبه پولیس دور خانه عمران‌خان را در زمان پارک لاهور محاصره کرد، او از هوادارانش خواست تا با رویارویی با پولیس مانع دستگیری وی شوند. به این ترتیب، در اوایل روز چهارشنبه نه تنها قدرت سیاسی بلکه بخت گره‌خورده‌اش با کریکت نیز به یاری‌اش آمد.

در آغاز دادگاه لاهور با حکمی دستگیری این کریکت‌باز سرشناس و سیاستمدار بدفرجام را یک روز به تاخیر انداخت. بعد، اهمیت جام باشگاه‌های پاکستان پولیس را متقاعد کرد که فعلاً خود را برای تامین امنیت مهمترین بازی پاکستان آماده کند.

شام چهارشنبه لاهور، مرکز پنجاب، میزبان بازی نیمه‌نهایی جام باشگاه‌های کریکت پاکستان بود.رئیس بورد کریکت پاکستان از وزیر اعلای این ایالت خواست تا راه‌های منتهی به استدیوم را باز نگهدارد.

حکومت پنجاب نیروهای پولیس را که در جدوجهد برای دستگیری عمران خان بود فراخواند تا امنیت بازی کریکت را تامین کنند.

یک افسر پولیس به الجزیره گفت: «از آن جا که تیم‌ها چند ساعت قبل از آغاز مسابقه به استدیوم رسیده بودند و راه‌های منتهی به آنجا باید باز و امن می‌شد، نیروهای پولیس موقتاًاز زمان پارک فراخوانده شدند.»

البته که حکم دستگیری عمران خان موقتا تعلیق شده است. نیروهای امنیتی ممکن است روز پنجشنبه دوباره برای دستگیری او راهی زمان پارک لاهور شوند.

عمران خان که دشمنان زیادی در ارتش دارد، در سال ۲۰۲۲ از نخست‌وزیری برکنار و سپس متهم شد که تحفه‌های دولتی را فروخته است. بعضی از این تحفه‌ها شامل ساعت‌های قیمتی بود که سران ممالک پولدار عرب به او داده بودند. این اتهام فساد باعث شد تا محکمه حکم دستگیری عمران خان را صادر کند.

عمران خان از رفتن به جلسات دادگاه سرباز زده است و پولیس او را به اجبار می‌خواهد به نزد قاضی ببرد تا سرنوشتش را پس از شنیدن دفاعیاتش روشن کند.

عمران خان پیش‌بینی کرده است که احتمالاً به پشت میله‌های زندان خواهد رفت. اگر این اتفاق بیافتد، صحنه سیاست پاکستان برای مدتی از سر و صدای این سیاستمدار پوپولیست خالی خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.