پایگاه خبری سیمافور: گروه واگنر حضور نظامیان افغان در بین نیروهایش در اوکراین را تایید کرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

یوگنی پریگوژین، متحد پوتین و رئیس شرکت واگنر به سمافور گفت که «تعداد اندک» نیروهای نظامی پیشین افغان را برای جنگ در اوکراین جذب کرده که در واحد توپخانه گماشته شده‌اند.

در عین حال، یکی از نیروهای قطعات خاص افغان به این وبسایت گفت که شماری از آنان می‌خواهند برای اوکراین بجنگند.

واگنر یک شرکت خصوصی نظامی روسی است که در کنار ارتش روسیه در اوکراین می جنگد. این شرکت جنگجویان، از جمله زندانیان روسی، را اجیر کرده و به جبهات جنگ در اوکراین فرستاده است.

افغانستان اینترنشنال در ماه عقرب امسال افشا کرد که روسیه به کمک جمهوری اسلامی ایران در پی استخدام نیروهای امنیتی حکومت پیشین است که توسط امریکایی‌ها آموزش دیده بودند و به ایران پناهنده شده‌اند. به این نیروها وعده شهروندی روسیه و معاش خوب در ازای جنگ در اوکراین داده شده بود.

هنوز مشخص نیست که جنگجویان افغان که برای شرکت واگنر می‌جنگند از ایران استخدام شده‌اند یا جای دیگر. سمافور نوشت که واگنر تلاش دارد تا جنگجویانی را از کابل استخدام کند.

سمافور قبلا گزارش داده بود که صدها جنگجوی نخبه افغان برای جنگیدن در کنار نیروهای اوکراینی اعلام آمادگی کرده‌اند اما اوکراین از پذیرفتن آن‌ها سر باز زده است.

به نقل از این رسانه، تا کنون بیش از ۳۰۰ نظامی افغان از طریق یک وبسایت خصوصی که جنگجویان خارجی را برای کمک به نیروهای اوکراینی ثبت نام می‌کند، درخواست داده‌اند. از این میان، ۱۵۰ نفرشان قبلا عضو قطعات خاص ارتش افغانستان بودند.

در مورد استخدام نکردن افغان‌ها توسط اوکراین، یک منبع نزدیک به حکومت اوکراین گفته است که این کشور از نفوذ جاسوسان نگران است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.