رهبر سابق داعش می‌گوید که حمله بر سفارت پاکستان در کابل یک نمایش ساختگی بود

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

یک فرمانده پیشین داعش در افغانستان، در مصاحبه‌ با رسانه حامی طالبان «المرصاد»، حمله مسلحانه داعش به سفارت پاکستان در کابل را نمایشی خواند.

عبدالرحیم مسلم دوست گفته است که حمله به سفارت پاکستان یک نمایش بود، سفیر پاکستان آسیب ندید و تنها یک محافظ سفارت زخمی شد.

این فرمانده سابق داعش یکی از نخستین افرادی در افغانستان بود که با ابوبکر البغدادی، رهبر سابق گروه داعش بیعت کرد و رهبری این گروه را در شرق افغانستان بر عهده گرفت. او پس از به قدرت رسیدن طالبان، در مارچ ۲۰۲۲ به این گروه تسلیم شد.

او پیشتر نیز در ویدیویی گفته بود که آی‌اس‌آی و ارتش پاکستان از حافظ سعید، رهبر داعش در افغانستان و پاکستان حمایت مالی می‌کردند.

عبدالرحیم مسلم دوست در پاسخ به این سوال که اگر پاکستان داعش را حمایت می‌کند، چرا داعش به سفارت پاکستان حمله کرد، گفت که این حمله نمایشی بود.

او در مورد اینکه این نمایش را چه گروه یا کشوری انجام داده است، توضیحی نداده است.

این زندانی سابق گوانتانامو همچنین مدعی شد که در ابتدای سال ۲۰۱۵، زمانی که داعش در سوریه و عراق در حال گسترش بود، لشکر طیبه مستقر در پاکستان ۵۰ لک روپیه را در اختیار داعش خراسان قرار داد.

وی افزود: «اخاذی و آدم‌ربایی یکی دیگر از منابع درآمد است.»

او قبلا نیز مدعی شده بود که افراد داعش برای جنگیدن در پاکستان، از او پول خواستند، اما به‌دلیل اینکه پولی نداشت، کسی از او حمایت نکرد.

گروه داعش خراسان از سال گذشته به عنوان بزرگترین چالش امنیتی در برابر گروه طالبان ظاهر شده است و حملاتی را علیه غیرنظامیان افغانستان و همچنین خارجی‌ها و منافع آنان انجام می‌دهد.

گروه داعش همچنین مسئولیت حمله به سفارت پاکستان و روسیه در کابل را نیز به عهده گرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها