کمبود بودجه آژانس غذای سازمان ملل را مجبور به کاهش جیره غذایی‌اش در افغانستان کرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

آژانس غذای سازمان ملل می‌گوید به‌دلیل کمبود بودجه، کمک‌هایش به دست‌کم چهار میلیون نفر در ماه مارچ، به نصف کاهش یافته است. برنامه جهانی غذا روز جمعه گفت که درخواست کمک مالی فوری برای عملیات خود کرده است.این آژانس افزود افغانستان در معرض بالاترین خطر قحطی در یک ربع قرن قرار دارد.

برنامه جهانی غذا روز جمعه گفت که درخواست کمک مالی فوری برای عملیات خود در افغانستان کرد، جایی که به گفته این سازمان از زمان تسلط طالبان خانواده ها با بحران‌های پیهم، از جمله گرسنگی فزاینده مبارزه می‌کنند.

برنامه جهانی غذا روز جمعه با نشر اعلامیه‌ای گفت که با توجه به محدودیت‌های بودجه، دست‌کم چهار میلیون نفر در ماه مارچ فقط نیمی از آنچه را که نیاز دارند دریافت خواهند کرد.

این آژانس افزوده که ذخایر مواد غذایی اش قبل از موعد برداشت بعدی در ماه می تمام شده است و این «سخت‌ترین» زمان سال برای خانواده های روستایی است.

به گفته برنامه جهانی غذا،‌ کاهش کمک‌هایش در حالی اعلام می‌شود که افغان‌های آسیب‌پذیر زمستان سختی را پشت می‌گذرانند.

این آژانس گفته که برای کمک به ۱۳ میلیون نفر در ماه اپریل به ۹۳ میلیون دالر و برای شش ماه آینده به ۸۰۰ میلیون دالر نیاز دارد.

برنامه جهانی غذا می‌گوید افغانستان در معرض بالاترین خطر قحطی در یک ربع قرن قرار دارد و نیمی از خانواده‌ها برای زنده ماندن تقلا می‌کنند. به گفته این نهاد برای میلیون‌ها نفر در افغانستان، کمک های غذاییاین آژانس "آخرین راه نجات" است.

در اعلامیه‌ای که روز جمعه منتشر شد آمده که از آگوست ۲۰۲۲، از هر ۱۰ خانواده افغان، ۹ خانواده قادر به تهیه غذای کافی نیستند که بالاترین میزان در جهان است. اعلامیه افزوده که نزدیک به ۲۰ میلیون افغان نمی‌دانند که وعده غذایی بعدی شان از کجا می‌آید و شش میلیون نفر از آنها یک قدم با قحطی فاصله دارند.

سطح سوء تغذیه حاد در افغانستان رو به افزایش است و به گفته این سازمان دو سوم جمعیت - بیش از ۲۸ میلیون نفر - در سال ۲۰۲۳ به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند که تقریباً سه برابر سال ۲۰۲۱ است.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید