اقتصاددان‌‌ها: ۱۸۶ بانک امریکایی ممکن است به سرنوشت بانک سیلیکون ولی دچار شده و سقوط کنند

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

در یک مطالعه جدید، اقتصاددانان دریافته‌اند که ۱۸۶ بانک امریکایی ممکن است به سرنوشت بانک سیلیکون ولی دچار شوند و سقوط کنند.

بانک سیلیکون ولی پس از آنکه افزایش نرخ‌های بهره باعث کاهش ارزش دارایی‌هایش شد و مشتریان نگران تلاش کردند سپرده‌های بیمه نشده خود را برداشت کنند، سقوط کرد.

این اقتصاددانان در مقاله‌ای نوشتند: «محاسبات ما نشان می‌دهد که این بانک‌ها بدون دخالت دولت یا افزایش سرمایه، مطمئناً در معرض خطر بالقوه سقوط قرار دارند.»

در مقاله‌ای که این هفته برای شبکه تحقیقات علوم اجتماعی منتشر شد، اقتصاددانان تخمین زدند که دارایی‌های بانک‌های امریکایی در طول کمپین افزایش سریع نرخ‌های فدرال رزرو، چقدر از ارزش بازار را از دست داده است.

ارزش چنین دارایی‌هایی که اغلب شامل اسناد خزانه‌داری و قرضه‌‌های رهنی می‌شود، زمانی که اوراق جدید نرخ‌های بالاتری داشته باشند، ممکن است کاهش یابد.

اقتصاددانان همچنین نسبت بودجه بانک‌ها را که از سپرده گذاران بیمه نشده یا حساب هایی با بیش از ۲۵۰ هزار دالر تامین می‌شود، بررسی کردند.

آنها تخمین زدند که ۱۸۶ بانک امریکایی وجود دارد که اگر نیمی از سپرده گذاران بیمه نشده به سرعت وجوه خود را برداشت کنند، به طور بالقوه FDIC یا شرکت بیمه سپرده فدرال را مجبور به مداخله خواهد کرد.

آنها گفتند حتی سپرده گذاران بیمه شده نیز ممکن است با کاهش ارزش مواجه شوند، زیرا بانک دارایی کافی برای کامل کردن تمام سپرده گذاران را نخواهد داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

الماس شرق - احمد ظاهر
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها