سه زن ورزشکار:در افغانستان فوتبال بازی کردیم اما بی‌بی‌سی ما را فوتبالیست دروغگو معرفی کرد

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

شماری از زنان فوتبالیست افغانستان که به بریتانیا منتقل شده‌اند از گزارش بی‌بی‌سی در مورد «دروغگو» خواندن آنها، انتقاد کردند.

اسما هدایتی، سحر چمران و الهه صفدری سه زن فوتبالیست با نشر تصاویر از خود در هنگام ورزش، می‌گویند بی‌بی‌سی آنها را «فوتبالیست دروغگو» معرفی کرده است.

بی‌بی‌سی گزارش داده است که ۳۵ زن فوتبالیست و خانواده‌هایشان، در مجموع ۱۳۰ نفر، در نوامبر ۲۰۲۱ از پاکستان به بریتانیا پرواز کردند.

نیوزنایت بی‌بی‌سی مدعی شده که در میان افرادی که به بریتانیا تخلیه ‌شده‌اند، ۱۳ نفر را شناسایی کرده که برای تیم‌هایی که از آنها نام برده، بازی نکرده‌اند.

اسما هدایتی، فوتبالیست در توییتی می‌گوید پدر و مادرش را در افغانستان جا گذاشته و خودش برای داشتن آزادی فرار کرده است. او در توییتی نوشت: «من یکی از بازیکنانی هستم که بی‌بی‌سی آن را به عنوان فوتبالیست دروغگو می‌خواند.»

خانم هدایتی تاکید کرده است «موجودیت ما به عنوان افغان بارها مورد سوال قرار گرفته و اکنون بی‌بی‌سی ارزشمند بودن ما را زیر سوال قرار داده است.»

سحر چمران، زن فوتبالیست نیز در توییتی نوشته است بی‌بی‌سی بدون آنکه از او بپرسد یا خطر را نسبت به او و خانواده‌اش در نظر بگیرد، نامش را در گزارش خود ذکر کرده است.

الهه صفدری، فوتبالیست نیز با نشر عکس ورزشی از خود گفته است بی‌بی‌سی او را «فوتبالیست دروغگو» خوانده است. او می‌گوید بابزیکن فوتبال بوده و در افغانستان فوتبال بازی کرده است اما بی‌بی‌سی او را نیز «فوتبالیست دروغگو» نامیده است.

روزنامه تلگراف گزارش داده است که زنان فوتبالیست که به بریتانیا منتقل شده‌اند به‌دلیل فعالیت‌های ورزشی‌شان در معرض خطر تلافی جویانه طالبان قرار داشتند.

با این حال، بی‌بی‌سی می‌گوید که با زنان فوتبالیست سابق که هنوز در افغانستان هستند، تماس گرفته که گفتند در افغانستان جا مانده‌‌اند اما کسانی که ادعا کردند که ورزشکار هستند، پناهندگی دریافت کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
جهان‌نما
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید