مقام‌های اوزبیکستان و سازمان ملل در مورد کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان گفتگو کردند

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

غیرت فاضلوف، معاون وزیر خارجه اوزبیکستان و هانس شودر، رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آسیای میانه دیدار کردند. اوزبیکستان می‌گوید طرفین آمادگی خود را برای همکاری‌ در ارائه کمک‌‌های بشردوستانه به مردم افغانستان از جمله از طریق مرکز حمل و نقل شهر ترمذ اعلام کردند.

وزارت خارجه اوزبیکستان در خبرنامه‌ای گفته رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آسیای میانه از تاشکند بابت شرایط ایجاد شده در ارسال کمک‌های بشردوستانه نه تنها به افغانستان، بلکه به دیگر کشورهای جهان قدردانی کرده است.

اوزبیکستان و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل پیشتر توافق کردند که پناهجویان افغان در سرخان‌دریا واقع در جنوب اوزبیکستان در یک پروژه جنگل‌کاری به کار گرفته شوند.

هدف از این پروژه رفع نیازهای بشردوستانه اعلام شده است.

سرخان‌دریا هم‌مرز با افغانستان است و برنامه توسعه سازمان ملل در اوزبیکستان اعلام کرده که پناهجویان افغانستان در پروژه جنگل‌کاری در برابر پول نقد کار خواهد کرد.

رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آسیای میانه روز پنجشنبه در بازدید از منطقه سرخان‌دریا گفت: «تغییر آب و هوا بر همه افراد محلی و آوارگان تاثیر می‌گذارد. پروژه ما نمونه‌ای عالی است که چگونه آوارگان و جوامع میزبان گردهم می‌آیند تا از منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند محافظت کنند.»

پس از قدرت‌گیری طالبان، شمار زیادی از شهروندان افغانستان به کشورهای همسایه مهاجر شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها