گزارش سالانه مرکز خبرنگاران افغانستان: خشونت با خبرنگاران تا دو برابر افزایش یافته است

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

مرکز خبرنگاران افغانستان در گزارشی به مناسبت روز ملی خبرنگار نوشته که برخورد خشونت‌آمیز با رسانه‌ها و خبرنگاران در یک سال گذشته تا دو برابر افزایش یافته است.

این مرکز با انتشار این گزارش در روز شنبه (۲۷ حوت) نوشت که خشونت با خبرنگاران در ۱۲ ماه گذشته به ۲۳۷ مورد رسیده است.

براساس تقویم حکومت پیشین افغانستان، ۲۷ حوت در این کشور «روز ملی خبرنگار» است.

براساس گزارش تازه مرکز خبرنگاران، در سال ۱۴۰۱ یک خبرنگار کشته شده، در حالی که در سال ۱۴۰۰ چهار خبرنگار کشته شدند. مرکز خبرنگاران کاهش شمار قربانیان را خبر خوشی دانسته است.

این مرکز در گزارش خود افزوده که در یک سال گذشته دست‌کم ۲۱ خبرنگار زخمی شدند که ۱۹ مورد آن مربوط به انفجار در مراسمی در دفتر مرکز فرهنگی تبیان در مزارشریف می‌شد.

مرکز خبرنگاران افزوده که به جز انفجار مزارشریف، که داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت، در بیشتر موارد دیگر خشونت علیه خبرنگاران، گروه طالبان، به ویژه نهادهای استخباراتی و امنیتی این گروه دست داشته‌اند.

مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان-فرانسوی و خیرالله پرهر خبرنگار تلویزیون همیشه بهار هنوز در زندانند

در گزارش آمده که امسال ۹۴ مورد بازداشت خبرنگاران از چند ساعت تا چند ماه ثبت شد که حدود نیمی از این موارد در کابل اتفاق افتاد. براساس این گزارش، دو خبرنگار مرتضی بهبودی خبرنگار افغان-فرانسوی و خیرالله پرهر خبرنگار ورزشی رادیو - تلویزیون همیشه بهار هنوز در زندان هستند.

مرکز خبرنگاران امسال هشت مورد لت‌وکوب خبرنگاران را ثبت کرده که چهار مورد آن در کابل ثبت شده است. این نهاد حامی خبرنگاران دیگر موارد خشونت با خبرنگاران را در شمار تهدید، توهین و بدرفتاری دسته‌بندی کرده است.

این در حالی است که نی، دفتر دیدبان رسانه‌ها در گزارش سه‌ماهه خود به مناسبت روز ملی خبرنگاران از ثبت ۳۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران در سه ماه پایانی امسال خبر داده است.

براساس این گزارش، در انفجار در مرکز فرهنگی تبیان در مزارشریف دو خبرنگار کشته و ۱۶ خبرنگار دیگر زخمی شدند.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید