سرپرست سفارت جمهوری اسلامی در کابل: واگذاری سفارت افغانستان به نماینده طالبان ضروری بود

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل در دیدار با وزیر امر به معروف طالبان گفته که واگذاری سفارت افغانستان به این گروه «لازم» بود.

حسن کاظمی قمی روز شنبه با حضور در دفتر خالد حنفی، تاکید کرد که واگذاری سفارت افغانستان به طالبان، برای رسیدگی به امور مهاجران ضروری بود.

جمهوری اسلامی روز هفتم حوت سفارت افغانستان در تهران را به صورت رسمی به نماینده گروه طالبان تحویل داد.

براساس خبرنامه‌ای که وزارت امر به معروف طالبان پخش کرده، خالد حنفی در دیدار روز شنبه خود با حسن کاظمی قمی، بابت پذیرش «سفیر امارت اسلامی و واگذاری سفارت» افغانستان به او، سپاسگزاری کرد.

جمهوری اسلامی با این که سفارت افغانستان را به نماینده گروه طالبان واگذار کرده و به او اجازه داده که کارش را به صورت رسمی آغاز کند، هنوز حکومت این گروه را به رسمیت نمی‌شناسد.

اخیرا روابط جمهوری اسلامی با گروه طالبان به صورت چشمگیری گسترش یافته است. در هفته‌های اخیر چند مقام ارشد طالبان، از جمله وزیر امور مهاجرین و وزیر تجارت این گروه به ایران سفر کردند.

سرپرست سفارت ایران در کابل هم به صورت مرتب با مقام‌های طالبان دیدار می‌کند.

در دیدار اخیر سرپرست سفارت جمهوری اسلامی با وزیر امر به معروف طالبان، موضوع مبارزه با آنچه که آنها «منکرات» خواندند، هم مطرح شد. این مقام طالبان گفت که برخی می‌کوشند مقام‌های این گروه را به عنوان «دشمنان زنان» معرفی کنند، در حالی آنها پابند حقوق زنان هستند.

وزارت امر به معروف طالبان نیروهایی موسوم به «محتسب» دارد که در خیابان‌ها و محلات کار کارکنان دولتی و مردم سر می‌زنند و سیاست‌های سختگیرانه طالبان را بر آنها تحمیل می‌کنند.

طالبان زنان و دختران را به دلیل آنچه که این گروه «عدم رعایت حجاب» می‌خوانند، از صحنه‌های زندگی عمومی، از جمله کار و آموزش، تقریبا به صورت کامل حذف کرده‌اند.

جمهوری اسلامی هم نهادی موسوم به «پولیس امنیت اخلاقی» دارد که نیروهای تحت امر آن با عنوان «گشت ارشاد» در خیابان‌ها با زنانی که مطابق نظر مقام‌های جمهوری اسلامی حجاب ندارند، برخورد می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها