رحمت‌الله نبیل: رهبر طالبان در قندهار نیروی نظامی ۴۰ هزار نفری تشکیل داده است

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

رئیس سابق امنیت ملی افغانستان می‌گوید رهبر طالبان یک نیروی نظامی ۴۰ هزار نفری متشکل از افراد نزدیک خود در قندهار تشکیل داده است. رحمت‌الله نبیل در رشته توییتی گفت که در یک سال گذشته برای تامین مالی این نیروی نظامی حدود ۶۰ میلیارد افغانی از وزارت مالیه طالبان خارج و مصرف شده است.

آقای نبیل در این رشته توییت افزوده است که ملا هبت‌الله تجربه نظامی و جنگی ندارد و این نیروی ۴۰ هزار نفری را پس از افزایش تنش‌ها و ایجاد فضای بی‌اعتمادی بین سران این گروه، تشکیل داده است.

اخیراً گزارش‌های منتشر شد که ملا هدایت‌الله بدری، وزیر مالیه طالبان استعفا داده است. طالبان تاکنون در مورد استعفای وزیر مالیه خود چیزی نگفته است.

آقای نبیل می‌گوید ملا هدایت‌الله بدری به خاطر «در خواست پول به طور نامناسب و ‌مستقیم از آدرس ملا هبت‌الله» استعفا داده است.

به گفته آقای نبیل، وزارت مالیه طالبان پیشنهاد کرده است که برای تامین شفافیت، تمام پول‌ها در آینده از طریق حساب‌های بانکی پرداخت شود، اما به گفته او هبت‌الله، رهبر طالبان و نزدیکان او بر تحویل پول نقد تاکید کرده‌اند. رحمت‌الله نبیل مدعی است که وزیر مالیه طالبان «در نهایت مجبور» شده است از سمت خود استعفا بدهد.

رئیس سابق امنیت ملی افغانستان می‌گوید حدود ۶۰ میلیارد افغانی که در یک سال گذشته از وزارت مالیه طالبان «به بهانه مصارف مختلف از آدرس هبت‌الله توسط افراد مختلف به نام‌های مختلف» خارج شده است، حدود ۵۰ درصد کل درآمد گمرکی را تشکیل می‌دهد.

هفته گذشته وزارت مالیه طالبان در خبرنامه‌ای گفت که ملا هبت‌الله آخندزاده شماری از مقامات این وزارت به شمول تمامی مسئولان گمرکات را فراخوانده است.

هدایت‌الله بدری در این دیدار حضور نداشته است.

براساس خبرنامه وزارت مالیه طالبان، مسئولان این وزارت گزارش فعالیت خود را به ملا هبت‌الله ارائه کرده‌اند و رهبر طالبان نیز به آنها «راهنمایی و توصیه» کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها