فرانس ۲۴: طالبان از طریق حساب‌ جعلی به نام افغانستان اینترنشنال، به نفع خود تبلیغ می‌کنند

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

رسانه فرانس ۲۴ بر اساس تحقیق افغان ویتنس، یک گروه مستندسازی و راستی‌آزمایی رویدادها در افغانستان گزارش داده که طالبان از طریق حساب‌‌های جعلی در توییتر به نام افغانستان اینترنشنال، به نفع خود تبلیغ می‌کنند. در این گزارش تصویر چند توییت‌ جعلی با محتوای کذب نیز نشان داده شده است.

در گزارش آمده است که حساب‌‌های جعلی با استفاده از امضای گرافیکی و سبک رسانه واقعی، محتوایی را به نشر می‌رسانند که هدف آن تضعیف گروه‌های مخالف در افغانستان و سرکوب رسانه‌های مستقل است.

بررسی دقیق افغان ویتنس از حساب‌های جعلی ساخته شده در توییتر نشان می‌دهد که رسانه‌های جعلی قصد دارند تا با محتوای کذب، اعتماد به جنبش‌های مخالف در افغانستان را از بین ببرد.

تام استابز، تحلیلگر ارشد در افغان ویتنس، به بخش آبزرور فرانس ۲۴ گفت که حساب جعلی حول محور بدنام‌سازی رسانه افغانستان اینترنشنال و مخالفان طالبان در داخل افغانستان مطالبی به نشر می‌رساند.

براساس بررسی افغان ویتنس بسیاری از اخبار و محتواهایی که از آدرس حساب جعلی افغانستان اینترنشنال به اشتراک گذاشته شده‌اند در هیچ رسانه دیگری پشتیبانی نشده و این گروه نتوانسته درستی این محتواها را تایید کند.

آقای استابز می‌گوید که «به طور معمول، زمانی که شما یک خبر از افغانستان اینترنشنال یا سایر خبرگزاری‌ها دارید، ما می‌توانیم آن را پیگیری کرده و درستی آن را تایید کنیم اما مواردی که از سوی حساب جعلی افغانستان اینترنشنال نشر شده حاوی اخبار کذب بود.»

بررسی افغان ویتنس نشان می‌دهد یکی از پست‌هایی که از آدرس جعلی افغانستان اینترنشنال در اول مارچ منتشر شد با بیش از ۵۷ هزار بازدید ادعا داشت که «خوشحال سادات، فرمانده ارشد سابق اردوی ملی افغانستان و معاون سابق امنیتی وزارت داخله گفته است که ورود طالبان به جمهوری و همچنین "جاسوسی، قوم‌گرایی و شورش" پایان داد.»

افغان ویتنس می‌گوید که این اظهارات در هیچ رسانه‌ انگلیسی، فارسی و پشتو نشر نشده بود.

توییت دیگری که از سوی این حساب جعلی در ۱۱ مارچ منتشر شد و بیش از ۲۰ هزار بار مشاهده شد، ادعا کرد که «احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی به نیویورک تایمز گفته است که جبهه او روابط نزدیکی با داعش خراسان دارد.»

افغان ویتنس می‌گوید که با این حال، مسعود هرگز چنین اظهاراتی را در مصاحبه با نیویارک تایمز ابراز نکرده است.

همچنین توییت دیگری از حساب جعلی افغانستان اینترنشنال مدعی شد که «مولوی حبیب‌الله حسام، یک فرمانده جبهه مقاومت برای گفتگو در مورد اهداف دوجانبه از اسرائیل بازدید کرده است، علیرغم اینکه هیچ مدرک دیگری در رسانه‌ها وجود ندارد که این دیدار انجام شده است.»

تام استابز در این مورد توضیح می‌دهد که رسانه جعلی با انعکاس چنین محتوایی می‌خواهد اعتماد مردم را به جریان‌های مخالف طالبان از بین ببرد.

گزارش به نقل از یافته‌های افغان ویتنس افزوده که پست‌های حساب جعلی از طریق سیستم اندروید بر روی شبکه‌های اجتماعی به نشر رسیده است در حالی که پست‌های حساب واقعی از طریق نرم‌افزارهای رسانه‌ای مانند توییت‌دک و سایر نرم‌افزارهای رایج مورد استفاده رسانه‌‌ها نشر می‌شود.

افغان ویتنس می‌گوید در حالی که نتواسته‌اند به نشانه‌ای برسند که حساب جعلی افغانستان اینترنشنال از سوی طالبان اداره می‌شود، اما تجزیه و تحلیل محتوای نشرشده نشان دهنده بخشی از کمپین تبلیغاتی طالبان برای بدنام کردن رسانه‌ها و جریان‌های مخالف طالبان در افغانستان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها

رادیو

پادکست‌ها