۱۰ روز پس از «کشتار در اثر سو تفاهم»؛ طالبان در مزار شریف ۵ نفر را به اتهام «بغاوت» کشتند

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

۱۰ روز پس از کشته شدن ۸ نفر در جریان یک عملیات طالبان در مزار شریف، این گروه اعلام کرد که در عملیاتی ۵ نفر را به اتهام «بغاوت» در این شهر کشته‌اند.

روز جمعه هفته قبل خانواده‌های قربانیان گفتند طالبان پذیرفته‌اند که ۸ نفر کشته شده بی‌گناه بوده و «در اثر سو تفاهم» کشته شده‌اند.

شب چهارشنبه، ۱۷ حوت منابعی از مزار شریف از شنیده شدن صدای شلیک‌هایی در این شهر خبر دادند.

روز پنجشنبه طالبان اجساد خونین ۸ مرد را در ملا عام به نمایش گذاشتند.

سخنگویان طالبان در آن زمان گفتند افراد کشته شده عضو داعش بوده و در جریان یک درگیری مسلحانه توسط نیروهای این گروه کشته شده‌اند.

با گذشت دو روز، روز جمعه خانواده‌های این قربانیان در کابل به کشتار فرزندان خویش اعتراض کردند. این خانواده‌ها می‌گویند فرزندان‌شان غیرنظامی بوده و بخاطر یک پروژه عمرانی به مزار شریف سفر کرده بودند.

این خانواده می‌گویند طالبان پذیرفته‌اند که فرزندان‌شان «در اثر یک سو تفاهم» کشته شده‌اند.

خانواده‌های قربانیان روز جمعه هفته گذشته خواهان تامین عدالت و اعاده حیثیت شدند.

سخنگویان طالبان تاکنون واکنشی به اعتراض این خانواده‌ها نشان نداده‌اند.

۱۰ روز پس از این رویداد، شب جمعه، ۲۶ حوت منابع محلی از مزار شریف از شنیده شدن صدای شلیک‌هایی در این شهر خبر دادند.

بامداد روز شنبه محمد آصف وزیری، سخنگوی فرماندهی پولیس طالبان در مزار شریف اعلام کرد که نیروهای این گروه شب گذشته در جریان عملیاتی ۵ نفر را به اتهام «بغاوت» کشته‌اند.

هنوز اطلاعات دقیقی درباره هویت قربانیان در دست نیست.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در ۱۵ اگست ۲۰۲۱ نهادهای مستقل حقوق بشری که وظیفه نظارت از منازعه در این کشور را به عهده داشتند، به کارشان پایان دادند.

یوناما، نمایندگی دفتر سازمان ملل در کابل نیز بر توزیع کمک‌های بشردوستانه تمرکز کرده و کمتر گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در جریان منازعه طالبان با دیگر گروه‌ها منتشر می‌کند.

نهادهای حقوق بشری پیش از این بارها از سازمان ملل خواسته بودند هیات حقیقت‌یابی درباره نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در افغانستان شکل بدهد. با این حال این شورای امنیت سازمان ملل فقط به گماردن یک گزارشگر ویژه درباره وضعیت حقوق بشر افغانستان اکتفا کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.