فرمان منسوب به ملاهبت‌الله؛ حکم اخراج «پسران گماشته شده» مسئولان طالبان در ادارات صادر شد

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

اداره امور طالبان روز شنبه ۲۷ حوت فرمان منسوب به ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان را منتشر کرد.

این اداره می‌گوید ملاهبت‌الله «حکم انفکاک پسران گماشته شده» مسئولان طالبان در ادارات را صادر کرده است.

گفته شده با ابلاغ این حکم، پسران مسئولان طالبان منفک هستند.

در فرمان رهبر طالبان در رابطه به «انفکاک پسران گماشته شده بعضی از مسئولان» این گروه آمده است: «به وزارت‌ها و ریاست‌های مستقل هدایت داده شده است که تا از استخدام به وظایف اشخاص، براساس تعلقات خویشاوندی و روابط شخصی جداً‌ خودداری نمایند.»

در این فرمان گفته شده در صورتی که مسئولان طالبان «یک یا چند پسر» خود را در اداره تحت امر خود مقرر کرده باشد، «پس ابلاغ این حکم منفک هستند» و باید افراد دیگری به جای آن‌ها تعیین شود.

این در حالی است که طالبان با بازگشت دوباره‌شان به قدرت، اکثر کارکنان مسلکی ادارات دولتی را برکنار کرده‌ و به جای آن‌ها افراد خود را گماشته‌اند.

بسیاری از افرادی که طالبان در بست‌های دولتی گمارده‌اند، تحصیلات معیاری و تخصصی ندارند. آن‌ها در مدارس دینی آموزش دیده‌اند.

منع کشت «بنگ»

اداره امور طالبان روز شنبه فرمان دیگری منسوب به رهبر این گروه را منتشر کرده که در آن کشت «بنگ» ممنوع اعلام شده است.

طبق این فرمان، هیچ کسی حق ندارد در کشتزارهای خود بنگ کشت کند و اگر دست به چنین اقدامی بزند، «کشت‌شان از بین برده خواهد شد.»

در فرمان مروبط به منع کشت بنگ به وزارت داخله و سایر ادارات کشفی طالبان دستور داده شده که متخلفین را به دادگاه معرفی کنند و «براساس احکام شریعت مجازات نمایند.»

رهبر طالبان در ماه حمل سال جاری کشت کوکنار را نیز ممنوع اعلام کرد.

طالبان در حالی که کشت بنگ و کوکنار را ممنوع کرده که این گروه در جنگ بیست ساله با حکومت پیشین افغانستان، از راه مواد مخدر نیازهای مالی خود را تامین می‌کردند.

رحمت‌الله نبیل، رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در واکنش به فرمان رهبر طالبان مبنی‌بر منع کشت کوکنار گفته بود:‌ «اکثر عاملان کشت و قاچاق مواد مخدر سران طالبان هستند و فرمان رهبر این گروه قیمت مواد انبارشده آن‌ها را دو برابر می‌کند.»

در همین حال، ماه پیش رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان اعلام کرد که پس از به قدرت رسیدن طالبان، قاچاق مواد مخدر از افغانستان افزایش یافته است.

حبیب الله وحیدزاده گفته بود که در سال ۲۰۲۱، ۴ تُن و ۸۳ کیلو و در سال ۲۰۲۲، ۴ تُن و ۱۶۵ کیلو مواد مخدر را کشف و ضبط کرده‌اند.

فایننشال تایمز نیز در ماه عقرب در گزارشی گفت که پس از ممنوع شدن مواد مخدر از سوی طالبان، قیمت آن در بازار پنجاه درصد افزایش یافته است.

طبق گزارش این روزنامه، افغانستان هنوز بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان است و تلاش طالبان برای ممنوع کردن کشت، قاچاق و مصرف مواد مخدر ناکام بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
نگاه ژرف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.