یک روزنامه بریتانیایی: طرح جدید مهاجرت بریتانیا، ۴۵ هزار کودک را از پناهندگی محروم می‌کند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

روزنامه آبزرور گزارش داده است که طرح دولت بریتانیا برای جلوگیری از عبور مهاجران از کانال مانش، ۴۵ هزار کودک را از پناهندگی در این کشور محروم می‌کند.

شورای پناهندگان در بریتانیا با تجزیه و تحلیل تأثیرات طرح جدید، می‌گوید محرومیت کودکان از حق پناهندگی غیرقابل قبول است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که وزیر داخله بریتانیا از طرف حزب محافظه‌کار به‌دلیل ارائه طرح‌های جنجال‌برانگیزش برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به این کشور تحت فشار فزاینده قرار دارد.

طرح جدید دولت نگرانی نهادهای حقوق بشری را درباره تاثیر این طرح‌ها بر کودکان و قربانیان قاچاق برانگیخته است. نهادهای حقوق بشر این طرح را «غیرقانونی» خوانده‌اند.

در حال حاضر اجرای این طرح، به‌دنبال دخالت دادگاه، متوقف شده است.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا نیز پیش از این اعلام کرده بود که «قانون جدید پیام روشنی را ارسال می‌کند: اگر به طور غیرقانونی به این کشور بیایید به سرعت اخراج خواهید شد.»

در سال ۲۰۲۲ در مجموع بیش از ۴۵ هزار پناهجو از جمله ۲۰ هزار پناهجوی اهل افغانستان و ایران با قایق‌های کوچک از کانال مانش برای رسیدن به خاک بریتانیا عبور کردند. در سال جاری میلادی نیز تاکنون نزدیک به سه هزار نفر دست به اقدامی مشابه زده‌اند.

این در حالی است که عبور قایق‌های کوچک از کانال مانش بسیار پرخطر است و تاکنون بسیاری از پناهجویان از جمله پناهجویان ایرانی در این مسیر جان خود را از دست داده‌اند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید