ادامه انتقادها از بی‌بی‌سی به‌دلیل «دروغگو» خواندن فوتبالیست‌های زن افغان در بریتانیا

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

شادی صدر، فعال حقوق بشر ایرانی به منتقدان گزارش نیوزنایت بی‌بی‌سی درباره «دروغگو» خواندن فوتبالیست‌های زن افغان در بریتانیا پیوست.

خانم صدر این گزارش را شرم‌آور خواند.

این ورزشکاران زن می‌گویند بی‌بی‌سی با این گزارش جان خانواده‌های آنها را در افغانستان به خطر انداخته است.

سوسن محمدی، از فوتبالیست‌های زن افغان در توییترش خطاب به بی‌بی‌سی نوشته است: « شما زندگی را برای خانواده‌‌های ما در افغانستان مشکل ساختید و کار طالبان را برای شناسایی و پیدا کردن خانواده‌‌های ما آسان کردید. ما نگران خانواده‌های‌مان هستیم.»

به‌دنبال نشر گزارش برنامه نیوزنایت بی‌بی‌سی درباره بازیکنان زن فوتبال افغانستان، که در جریان عملیات تخلیه از افغانستان به پاکستان و سپس به بریتانیا منتقل شدند،‌ شماری از روزنامه‌های بریتانیایی از جمله گاردین و تلگراف نگرانی‌های این فوتبالیست‌ها را درباره خطرهایی که حالا اعضای خانواده‌های‌شان را در افغانستان تهدید می‌کند، گزارش‌های منتشر کرده‌اند.

شماری از این ورزشکاران از جمله اسما هدایتی، سحر چمران و الهه صفدری با نشر تصاویر خود در هنگام ورزش، می‌گویند بی‌بی‌سی آنها را «فوتبالیست دروغگو» معرفی کرده است.

اسما هدایتی، فوتبالیست در توییتی نوشت که پدر و مادرش را در افغانستان جا گذاشته و خودش برای داشتن آزادی فرار کرده است. او افزود: «من یکی از بازیکنانی هستم که بی‌بی‌سی آن را به عنوان فوتبالیست دروغگو می‌خواند.»

خانم هدایتی تاکید کرده است «موجودیت ما به عنوان افغان بارها مورد سوال قرار گرفته و اکنون بی‌بی‌سی ارزشمند بودن ما را زیر سوال قرار داده است.»

سحر چمران، دیگر زن فوتبالیست نیز در توییتی نوشته است بی‌بی‌سی بدون آنکه از او بپرسد یا خطر را نسبت به او و خانواده‌اش در نظر بگیرد، نامش را در گزارش خود ذکر کرده است.

الهه صفدری، یکی دیگر از بازیکنان فوتبال نیز با نشر عکس ورزشی از خود گفته بی‌بی‌سی او را «فوتبالیست دروغگو» خوانده است. او می‌گوید بازیکن فوتبال بوده و در افغانستان فوتبال بازی کرده است اما بی‌بی‌سی او را نیز «فوتبالیست دروغگو» نامیده است.

بی‌بی‌سی گزارش داده است که ۳۵ زن فوتبالیست و خانواده‌هایشان، در مجموع ۱۳۰ نفر، در نوامبر ۲۰۲۱ از پاکستان به بریتانیا پرواز کردند.

نیوزنایت بی‌بی‌سی مدعی شده که در میان افرادی که به بریتانیا منتقل ‌شده‌اند، ۱۳ نفر را شناسایی کرده که برای تیم‌هایی که از آنها نام برده، بازی نکرده‌اند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید