فرمان منسوب به هبت‌الله آخندزاده: اشتراک «مقامات امارتی» در قراردادها و تدارکات ممنوع است

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

اداره امور طالبان از صدور فرمان جدیدی منسوب به هبت‌الله آخندزاده خبر داد که براساس آن اشتراک «ماموران و مقامات امارتی» در قراردادها و تدارکات ممنوع شده است.

هشت ماه پیش از این فرمان، فارن پالیسی گزارش داده بود که سراج‌الدین حقانی در حال افزایش کنترول خود بر معادن افغانستان است.

فارن پالیسی در گزارش ویژه‌ای که در ماه سرطان درباره «جنگ معدن در افغانستان» نوشته بود، به نقل از یک کارشناس معدن نوشت که سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی درک می‌کند که با افزایش اختلافات درونی طالبان و احتمال وقوع جنگ داخلی میان این گروه، کسی صاحب قدرت خواهد بود که پول استخراج معادن را در اختیار دارد.

این مجله نوشته است سراج‌الدین حقانی مدت‌هاست که بر منبع عظیمی از کرومیت که از نزدیک کابل تا پاکستان امتداد دارد، کنترل دارد. بنابراین او می‌داند زیر زمین چه چیزی وجود دارد.

اداره امور طالبان روز یکشنبه، ۱۹ حوت حدود هشت ماه پس از گزارش فارن پالیسی از صدور فرمان جدیدی منسوب به هبت‌الله آخندزاده خبر داد که اشتراک «ماموران و مقامات امارتی» را از قراردادها و تدارکات دولتی ممنوع می‌کند.

در خبرنامه اداره امور طالبان آمده است براساس این فرمان «شرکت‌های خصوصی که مقامات امارتی در آن سهم دارند نیز نمی‌توانند در قراردادها اشتراک کنند.»

اداره امور طالبان در توییتر نوشته است: «براساس فرمان جدید جهت شفافیت در تدارکات و قراردادها بعد از این مقامات و مامورین امارتی در داوطللبی قراردادها و تدارکات اشتراک کرده نمی‌توانند.»

تاریخ افغانستان نشان می‌دهد که در دهه‌های گذشته جنگ بر سر معادن، همواره تسلط نظام‌های مختلف بر سرتاسر کشور را مختل کرده است.

جاوید نورانی، کارشناس معدن در گفتگو با فارن پالیسی گسترش اختلافات و نزاع بر سر معادن میان طالبان را پیش‌بینی کرده و گفته است: «جنگ بر سر معدن می‌تواند بر پیکربندی سیاسی تأثیر بگذارد و می‌تواند جایگاه دولت را تعیین کند.»

به گفته این کارشناس، افغانستان در لبه تمام این پیامدهای بالقوه قرار دارد و اگر به نشانه‌هایی در تاریخ نگاه بیندازیم، معلوم می‌شود که "آینده خوبی در راه نیست."

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید