فرماندهان سپاه نگران نافرمانی نیروهای سرکوب در جریان اعتراضات سراسری مردم در ایران بودند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

یک سند محرمانه از نشست مقامات ارشد نظامی و ملکی جمهوری اسلامی که به دست ایران اینترنشنال رسیده است، نشان می‌دهد که مقامات بلندپایه عمیقاً نگران ریزش و نافرمانی نیروهای نظامی از سرکوب مردم ایران در جریان اعتراضات سرتاسری، پس از کشته شدن مهسا امینی بودند.

در این جلسه، یک فرمانده ارشد سپاه از طرح حمله توپخانه‌ای به دفتر آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران توسط نظامیان پرده برداشت که به گفته او، عوامل آن دستگیر شدند.

غلام علی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا، در این جلسه گفت: «ما سه بار تمرد از دستور و اقدام خودسر به معنی اقدام به آتش كردن توپخانه برای هدف گرفتن اهدافی در تهران را پشت سر گذاشته‌ايم كه موردی از آن محل بيت رهبری را مقصد هدف توپخانه خود قرار داده بود.»
او با تایید فرار از وظیفه و ریزش در میان نیروهای سپاه پاسداران و حامیان حکومت گفت: «نهادهای امنيتی كشور گزارشات بسياری كه از ۱۲درصد شروع شده و تا ۶۸ درصد ريزش هم گزارش داده‌اند.»

مهسا امینی پس از بازداشت توسط پولیس در ۲۲ سنبله به علت «بدحجابی»، در بازداشت کشته شد و پولیس مسئولیت جان باختن او را به عهده نگرفت. به دنبال آن، اعتراض‌های سراسری علیه رژیم در شهرهای مختلف آغاز شد و جنبش «زن، زندگی، آزادی» شکل گرفت.
در این جریان، مردم برای براندازی جمهوری اسلامی شعار دادند، زنان چادرهای خود را به آتش کشیدند و خواستار لغو گشت ارشاد و رفع حجاب اجباری شدند.

بنا به گزارش سازمان‌های حقوق بشری، در جریان اعتراضات دستکم ۴۴۴ نفر کشته شدند.
شدت و دامنه اعتراض‌ها بی‌سابقه و غافلگیرکننده بود. فرماندهان نظامی اعتراف کردند که مهار اعتراضات مردم علیه جمهوری اسلامی بسیار سخت شده و امکان فروپاشی وجود دارد.

با این حال، این نشست نشان می‌دهد که فرماندهان ارشد سپاه که مسئولیت اصلی سرکوب مردم را به عهده داشت، به رغم نارضایتی رده‌های میانی و پایین از وضعیت کشور و عدم تمایل به برخورد با مردم، از رهبر جمهوری اسلامی حمایت کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
نگاه ژرف
فیلمستان

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.