پوتین از تمایل چین به پادرمیانی در بحران اوکراین استقبال کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

در آستانه سفر شی جین‌پینگ به مسکو، ولادیمیر پوتین از تمایل رهبر چین به ایفای «نقش سازنده» در حل بحران اوکراین استقبال کرد.

رئیس‌جمهور چین که قبلاً طرح ۱۲ ماده‌ای خود را برای پایان مسالمت‌آمیز جنگ اوکراین مطرح کرده بود، قرار است با رئیس‌جمهور اوکراین نیز صحبت کند.

قبلاً، ولودیمیر زلنسکی نیز با اشاره به اهمیت طرح شی جین‌پینگ، از تمایل متحد نزدیک پوتین برای پایان دادن به تهاجم مسکو استقبال کرده بود.
در طرح رئیس‌جمهور چین که ماه قبل منتشر شد، بر گفتگو و توافق میان مسکو و کی‌یف تاکید شده اما در آن، پیشنهادات مشخصی ارایه نشده است.
اظهارات پوتین در مقاله‌ای برای یک روزنامه دولتی چین انعکاس یافته و او رئیس‌جمهور چین را «دوست بسیار خوب و دیرینه» خود توصیف نموده است.

پوتین در مقاله‌اش نوشت: «ما سپاسگزار مواضع متوازن [چین] در ارتباط به حوادث اوکراین، برای درک پس‌زمینه و دلایل واقعی این حوادث هستیم. ما از تمایل چین برای ایفای نقش سازنده در حل بحران اوکراین استقبال می‌کنیم.»

چین تا هنوز تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم نکرده و کشورهای غربی را مسبب این بحران قلمداد کرده است. اوکراین و کشورهای غربی نگران حمایت فعال نظامی بیجینگ از مسکو در جنگ اوکراین اند؛ موضوعی که مقامات چینی آن را رد کرده اند.

پربیننده‌ترین‌ها

کلکین - فصل پنجم
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید