اتحادیه اروپا طالبان را به علت نقض حقوق بشر، به تحریم‌های بیشتر تهدید کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۹

اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت که آماده اعمال تحریم‌های بیشتر بر آن عده از مقامات طالبان است که در نقض حقوق بشر دست دارند.

این اتحادیه ضمن وخیم خواندن وضعیت حقوق بشر در افغانستان، از طالبان خواست که روابط مستقیم و غیرمستقیم خود را با گروه‌های تروریستی قطع کند.

مقامات طالبان حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان را رد می‌کنند. طالبان با تروریستی خواندن سازمان‌هایی چون القاعده و طالبان پاکستانی که همانند خودشان حمله مسلحانه و تروریستی را برای پیروزی خود مشروع می‌دانند، موافق نیستند.

اتحادیه اروپا تاکید کرد که تحریم‌های آن مردم عادی افغانستان را متضرر نخواهد کرد. این نهاد روشن نکرده است که چه زمانی قصد معرفی تحریم‌های جدید را دارد.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌اش گفت: «طالبان خشونت‌های جنسیتی سیستماتیک وسیع را مرتکب است.»

طالبان در آستانه سال نو و بازگشایی مکاتب، بار دیگر به دانش آموزان دختر اجازه بازگشت به صنوف درسی را نداده است. با این حال، وزیر داخله طالبان گفته است که ممنوعیت تحصیل دختران موقتی است.

اتحادیه اروپا بر حفظ ثبات در افغانستان تاکید کرده و آن را به سود همه دانسته است. زیرا، به گفته این سازمان، ثبات در افغانستان «از بی‌ثباتی در منطقه، تهدیدهای تروریستی، مهاجرت‌های اجباری و غیرقانونی جلوگیری می‌کند.»

این موضع اتحادیه اروپا پیامی آشتی‌طلبانه برای طالبان دارد. نماینده این نهاد در افغانستان تاکید کرده است که اروپایی‌ها از منازعات مسلحانه بیشتر در افغانستان حمایت نمی‌کنند. این پیام به طالبان اطمینان می‌دهد که در کوتاه مدت جریان‌های مخالف در بیرون از کشور از پشتیبانی سیاسی و نظامی اتحادیه اروپا برخوردار نخواهند شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.