آلمان در حال بررسی اخراج برخی پناهجویان به افغانستان است

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۹

وبسایت انفو مایگرنتس روز دوشنبه خبر داد که حکومت آلمان در حال بررسی طرحی است که به موجب آن، آن عده از پناهجویان افغان را که مرتکب جرم شده و یا تهدیدی برای آلمان پنداشته می‌شوند، به افغانستان باز گرداند.

به نظر می‌آید که احزاب عمده از این طرح حکومت حمایت می‌کنند.

این تصمیم در حالی گرفته می‌شود که آلمان روابط دیپلوماتیک با طالبان ندارد و برای بازگرداندن پناهجویان رد شده، مقامات آلمانی باید با طالبان تماس و هماهنگی انجام دهند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در سال ۱۴۰۰، آلمان هیچ پناهجویی را به افغانستان باز نگردانده است.

بر اساس قوانین، اخراج پناهجویان به کشوری که هیچ تضمینی برای زنده‌ماندن‌شان وجود ندارد، ممنوع است. با آن‌هم، روزنامه بیلد ام‌زونتگ به نقل از «منابع امنیتی» نوشت که بعضی از احزاب سیاسی، طرفدار رفع برخی از محدودیت‌ها برای اخراج پناهجویان بزهکار اند.

درک ویز، معاون پارلمانی حزب سوسیال دموکرات به روزنامه ولت گفت: «این یک راه حل لازم است، به ویژه وقتی آنان امنیت را تهدید می‌کنند.»

استفان تاما، از حزب موکراتیک آزاد نیز تاکید کرد: «اگر افراد خارجی‌ای با قوانین ما سر سازگاری نداشته باشند، مرتکب جرایم جنایی شوند و در نتیجه امنیت ما را به خطر اندازند، باید کشور ما را ترک کنند.»

گروه‌های حامی پناهندگان در آلمان اخراج پناهجویان به افغانستان را ناممکن می‌دانند. گروه پرو اسیل یا حامی پناهجویان در حساب توییتر خود این طرح را پوچ خواند و گفت که اخراج تنها در صورت همکاری با طالبان امکان‌پذیر است.

این گروه نوشت: «این به معنای کار با همان رژیمی است که ده‌ها هزار نفر در ماه‌های اخیر مجبور به فرار از آن شده‌اند. دقیقا همان رژیمی که ارتش آلمان مجبور شد مردم را از چنگ آن‌ بیرون کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها