به‌رغم فشارهای شدید طالبان، مردم در بسیاری شهرها دستور ممنوعیت نوروز را جدی نگرفتند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

نوروز امسال در افغانستان، شکوه و جمع و جوش سال‌های قبل از حاکمیت طالبان را نداشت، اما مردم در بسیاری شهرها به اماکن تفریحی رفتند و به رغم فشارها، نوروز را جشن گرفتند.

مخاطبان افغانستان اینترنشنال با فرستادن ویدویوهایی، حال و هوای شهرهای‌شان در نوروز را روایت کرده‌اند.

نوروز امسال در کابل تحت کنترول طالبان، رونق چندانی نداشت. با آن‌هم، مردم در اطراف زیارتگاه سخی در غرب شهر تجمع کردند و «جهنده بالای» نوروزی را برافراشتند. ویدیوها جمعیت انبوهی از مردم را نشان می‌دهد که در این منطقه کابل برای تجلیل نوروز گردهم آمدند.

بلخ را که زادگاه نوروز می‌خوانند و سال‌های قبل از طالبان کانون اصلی این جشن در افغانستان بود، امسال اما چهره‌ای دیگری به خود گرفت. ویدیوهای رسیده، جاده‌های خالی از مردم و غرق در روزمرگی و سکوت را نشان می‌دهد.

بازشندگان مزارشریف به افغانستان اینترشنال گفتند که امسال نیز مثل پارسال، نوروز در این شهر رونق چندانی نداشت. در سال‌های قبل از حاکمیت دوم طالبان، مقامات حکومت، فرهنگیان، مقامات محلی و برخی از دیپلومات‌های کشورها طی یک مراسم رسمی نوروز را محوطه بارگاهی منسوب به «حضرت علی» در بلخ تجلیل می‌کردند.

در هرات در غرب افغانستان نیز، طبق اظهارات مخاطبان افغانستان اینترنشنال، طالبان در خروجی‌های شهر ایست بازرسی ایجاد کرده و مانع حضور مردم در میله‌های نوروزی شدند. نوروز که فرا می‌رسد، در هرات مثل بسیاری از شهرهای افغانستان، مردم به سوی کوه و دشت اطراف شهر می‌شتابند و تفریح می‌کنند.

براساس برخی گزارش‌ها، طالبان در غزنی در جنوب‌شرق افغانستان نیز از حضور مردم در «گذرگاه سخی» جلوگیری کردند. باشندگان غزنی هر سال در نوروز در این مکان تجمع می‌کنند.

منابع می‌گویند طالبان در پلخمری، مرکز بغلان، مانع رفتن مردم به «تپه فرحت» شدند. ظاهراً این مکان یکی از جاهایی است که مردم در مناسبت‌های ویژه، با خانواده‌ها و دوستان‌شان به آن‌جا می‌روند و لحظاتی خوش می‌گذرانند.

طالبان نوروز را «غیراسلامی و فرهنگ مجوسی»‌ می‌خوانند. این گروه شدیداً مخالف تجلیل از این روز است.

طالبان تلاش کردند به روش‌های مختلف مردم را مجاب کنند تا از جشن گرفتن نوروز دست بکشند، اما به نظر می‌رسد این تلاش‌ها راه به جایی نبرده است. مردم همچنان مشتاق تجلیل از نوروز و آمدن بهار هستند.

پیشتر، اطلاعیه‌ای از اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان در دایکندی منتشر شد که در آن هشدار داده شده که اگر مردم در نوروز مراسمی برگزار کنند، با آنها برخورد خواهند کرد.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان همچنین روز سه‌شنبه ویدویی را منتشر کرد در آن گفته می‌شود: «اگر یک تخم را به نیت احترام به نوروز به کسی هدیه دهید، ۵۰ سال عبادت‌تان برباد می‌شود.»

مولوی محمدیحیی عارف در این ویدیو می‌گوید «احترام به نوروز، فرد را از دایره اسلام خارج می‌کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها