سرمنشی سازمان ملل خواستار اقدامات سریع برای خنثا کردن «بمب تغییرات اقلیمی» شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل روز دوشنبه وضعیت تغییرات اقلیمی را به یک بمب ساعتی تشبیه کرد و هشدار داد که این «بمب به نقطه انفجار نزدیک می‌شود.»

او گفت که در نیم قرن اخیر، زمین شاهد بالاترین درجه حرارت در مقایسه با ۲ هزار سال گذشته بوده است.

گوترش از کشورهای ثروتمند خواست تا انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند. زیرا، «انباشت گازهای کاربونی در بالاترین حد در مقیاس ۲ هزار سال گذشته بی‌سابقه بوده است.»

او از کشورهای توسعه‌یافته که بیشتر از دیگران گازهای گرم‌کننده دمای زمین را تولید می‌کنند، خواست که متعهد شوند تا انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا سال ۲۰۴۰ به صفر برسانند.

پنل بین حکومتی در باره تغییرات اقلیمی که یک سازمان مربوط به ملل متحد است، درگزارش جدید خود بار دیگر تاکید کرد که برای مهار تغییرات اقلیمی و کاهش گازهای گلخانه، جهان باید روند گذر به انرژی سبز، تغییر کشاورزی و عادات غذایی را سرعت بخشد.

کارشناسان این پنل از زیان‌های فاجعه‌بار آب و هوای شدید، بالارفتن سریع سطح دریاها و ذوب شدن یخ‌های قطبی هشدار داد. به گفته آن‌ها، نیم جمعیت جهان در برابر تاثیر تغییرات اقلیمی آسیب‌پذیر اند.

گوترش گفت: «خلاصه باید بگویم که جهان ما به اقدامات و برنامه‌های مهار تغییرات اقلیمی در تمام ساحات، با تمام قوا، در هر جا و یکباره نیاز دارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.