خلیلزاد: پارلمان پاکستان در پی رد صلاحیت عمران خان در انتخابات آینده است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین امریکا در افغانستان روز سه شنبه پیش‌بینی کرد که پارلمان پاکستان ممکن است از دادگاه عالی این کشور بخواهد که عمران خان و حزب تحریک انصاف را از شرکت در انتخابات آینده منع کند.

او گفت که این کار بحران پاکستان را عمیق‌تر می‌کند.

خلیلزاد در توییتر نوشت: «به نظر می‌رسد حکومت [ائتلافی مسلم لیگ و حزب مردم] تصمیم گرفته است عمران خان را به عنوان دشمن شماره‌ یک دولت معرفی کند. چنین اقدامی بحرانه‌های سه گانه سیاسی، اقتصادی و امنیتی پاکستان را عمیق‌تر می‌کند.»

خلیلزاد به بحران اقتصادی پاکستان و عدم پرداخت وام جدید توسط صندوق بین‌المللی پول اشاره کرد و نوشت: «اگر اقدامات ذکرشده [رد صلاحیت عمران خان] انجام شود، حمایت بین‌المللی از پاکستان کاهش بیشتر خواهد یافت.»

نماینده ویژه پیشین امریکا در افغانستان که جدیداً به ابزارنظر در باره رویدادهای پاکستان و ایران علاقمند شده است، گفت که «به طور فزاینده‌ای نگران پاکستان» است. او به رهبران سیاسی پاکستان توصیه کرد که از سیاست‌های کوچک مخرب دست بکشند و منافع ملی‌شان را تضعیف نکنند.

خلیلزاد نوشت: «امیدوارم دادگاه عالی [پاکستان] در بازی‌ای که منافع ملی را تضعیف می‌کند مورد استفاده قرار نگیرد.»

اظهارات نماینده سابق امریکا معمولاً واکنش تند مقامات پاکستانی و ایرانی را به دنبال داشته است.

زلمی‌ خلیلزاد پیشتر نیز گفته بود که پاکستان با بحران‌های متعدد مواجه است و بازداشت عمران خان بحران این کشور را عمیق‌تر خواهد کرد.

وزارت خارجه پاکستان واکنش شدیدی به اظهارات او نشان داد و گفت که این کشور نیازی به مشوره ناخواسته خلیلزاد در مورد چگونگی مقابله با چالش‌هایش ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها