دادگاه با درخواست گرتا تونبرگ، فعال محیط زیست، برای طرح دعوا علیه حکومت سویدن موافقت کرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۲

دادگاهی در سویدن سه‌شنبه به گرتا تونبرگ، فعال محیط زیست و صدها کنشگر دیگر اجازه داد تا علیه حکومت سویدن بخاطر «سیاست اقلیمی ناکافی»‌اش اقامه دعوا کنند.

تونبرگ و ۶۰۰ فعال محیط زیست دیگر می گویند که حکومت برای محدود کردن گرمایش زمین مطابق کنوانسیون حقوق بشر اروپا عمل نکرده است.

آنها که گروهی به نام ارورا را تشکیل داده اند، در ماه نوامبر از دولت سویدن شکایت کردند که باید اقدامات بیشتری را برای محدود کردن گرمایش زمین به ۱.۵ درجه سانتیگراد انجام دهد.

روز سه‌شنبه، دادگاه منطقه ناکا گفت که این شکایت می‌تواند پس از آنکه گروه شاکی اصلاحاتی را در آن بیاورد، ادامه یابد.

دادگاه در بیانیه ای گفت: «دادگاه منطقه‌ای امروز احضاریه‌ای را راجع به یک دادخواست دسته‌جمعی منتشر کرده است. در این پرونده، از دادگاه منطقه خواسته شده است که از حکومت بخواهد تا اقدامات مشخصی را برای محدود کردن تغییرات آب و هوایی انجام دهد.»

دادگاه منطقه گفت که دولت سویدن سه ماه فرصت دارد تا قبل از رسیدگی و یا حل‌و‌فصل کتبی پرونده، به این شکایت پاسخ دهد. دادگاه اما افزود که نمی‌تواند بگوید چه زمانی ممکن است در مورد این دعوا تصمیم‌گیری کند.

این فعالان از دادگاه خواستند تا سویدن را موظف کند که سالانه از تولید ۶.۵ تا ۹.۴ میلیون تن گاز کاربن را کاهش دهد.

این گروه در نامه سرگشاده که پارسال به حکومت نوشت گفت: «سلامت و آینده سیاره ما به این بستگی دارد که آیا سیاستمداران ما جدیت بحران اقلیمی را درک می‌کنند یا نه، و بنابراین ارورا می‌خواهد هر کاری را که در توان دارد انجام دهد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها