قاضی بریتانیا شواهد طالبان در مورد کشتارهای غیرقانونی توسط سربازان بریتانیایی را می‌پذیرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۲

بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد که یک گروه تحقیق را به ریاست قاضی چارلز هادون کِف برای بررسی اتهامات کشتار افراد بیگناه توسط نیروهای بریتانیایی در افغانستان تعیین کرده است. او این اتهامات را «خیلی جدی» توصیف کرد.

هادون گفت که شواهد ارائه شده از سوی طالبان را نیز می‌پذیرد.

این تحقیق اتهامات کشتار افراد توسط نیروهای ویژه بریتانیایی در جریان عملیات شبانه از نیمه ۲۰۱۰ الی نیمه سال ۲۰۱۳ را بررسی می‌کند.

این تحقیقات با پیگیری حقوقی خانواده‌های قربانیان در بریتانیا و یافته‌های برنامه پانورامای بی‌بی‌سی مرتبط است. این برنامه در ماه جوزای پارسال افشا کرد که سربازان یک واحد نیروهای هوایی ویژه بریتانیا ۵۴ نفر را در جریان عملیات شبانه در شرایط مشکوک در افغانستان کشتند.

به دنبال آن، حکومت بریتانیا اعلام کرد که ادعای کشتار تعدادی از غیرنظامیان به دست نیروهای ویژه بریتانیایی در افغانستان را بررسی می‌کند.

البته، بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا گفته بود که قبلاً این اتهامات بررسی شده و تحقیقات جدید فقط برای روشن شدن نکات بیشتر و اطمینان کامل از بررسی درست اتهامات است.

قاضی هادون از همه خواست که اسناد و شواهد خود را به گروه تحقیق ارائه کنند. او گفت: «نکته واضح و مهم این است که هر کس قانون را زیر پا گذاشت، باید توسط مقامات مربوطه مورد تحقیق قرار گیرد و هر کسی خطایی انجام نداده باید از مظان اتهام بیرون شود.»

او در پاسخ به این سوال که آیا طالبان می‌توانند شواهد خود را در مورد اعمال سربازان بریتانیایی ارائه کنند، گفت که او حاضر است به هر کسی که سندی در اختیار دارد گوش فرا دهد.

عبدالعزیز ازبکزی، کشاورز افغان به بی‌بی‌سی گفت که فرزند و عروسش توسط کماندوهای بریتانیایی در جریان یک عملیات شبانه در سال ۲۰۱۲ کشته شدند و دو نواسه‌اش زخم برداشتند.

او گفت که هرچند این تحقیق فرزند و عروسش را به او باز نمی‌گرداند، اما «پس از ۱۱ سال آرزو دارد که حقیقت را از دهان سربازان و مقامات بریتانیایی بشنود.»

نیروهای بریتانیا در قالب ماموریت ناتو و آیساف از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ در ولایت هلمند افغانستان حضور داشت. هرچند این کشور نیروهایش را در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۴ از افغانستان بیرون کرد اما تعداد کمی از سربازان بریتانیا برای آموزش نیروهای افغانستان تا اگست سال ۲۰۲۱ باقی ماندند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها