وزیر خارجه امریکا: گزارش بررسی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را به کانگرس می‌دهم

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۲

انتونی بلینکن روز چهارشنبه به قانون‌گذاران امریکایی گفت که وزارت امور خارجه در حال تنظیم گزارش خروج نیروهای امریکایی از افغانستان است و تا کمتر از یک ماه دیگر نتایج آن را با کانگرس در میان خواهد گذاشت.

بلینکن در جلسه استماع یکی از کمیته‌های فرعی مجلس سنا گفت: «ما زمان زیادی را صرف کرده‌ایم تا همه این‌ [معلومات] را کنار هم بگذاریم و مطمین شویم که درس‌های آموخته‌شده از چشم ما دور نیست.»

او افزود: «من متعهد و مصمم هستم که این اطلاعات را در اختیار کانگرس قرار دهم و ما این کار را انجام خواهیم داد. ما این کار را تا اواسط ماه اپریل انجام خواهیم داد.»

جمهوری‌خواهان در کانگرس تحقیق در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را آغاز کرده‌اند و خواستار دریافت اطلاعات از وزارت خارجه امریکا اند. رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان که عضو حزب جمهوری‌خواه است این هفته تهدید کرد که اگر وزارت امور خارجه اسناد درخواست‌شده را ارایه نکند، وزیر خارجه را به مجلس احضار خواهد کرد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت که نکات اصلی این بررسی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و با کمیته مجلس نمایندگان نیز به اشتراک گذاشته خواهد شد.

جمهوری‌خواهان که در ماه جنوری کنترول مجلس نمایندگان را به دست گرفتند، می‌گویند که هرگز بررسی کاملی از عملیات خروج که در آن ۱۳ نظامی امریکایی در میدان‌هوایی کابل کشته شدند، صورت نگرفته است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید