شماری از جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان ائتلاف کردند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۲

شماری از جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان اعلام کردند که برای یکپارچگی و جلوگیری از مصادره مبارزات آنها، ائتلاف کرده‌اند.

جنبش عدالت و آزادی، جنبش خودجوش زنان معترض، تیم اتحاد و همبستگی، جنبش اصلی زنان مقتدر، جنبش زنان تخار و جنبش انقلاب زنان افغانستان اعضای این ائتلاف اند.

این جنبش‌های زنان در بیانیه‌ای نوشتند که تغییرات سیاسی-اجتماعی در افغانستان و به وجود آمدن فضای سیاسی سرکوب و رويارویی زنان معترض افغانستان با گروه طالبان، زنان و دختران را در موقعیت آسیب‌پذیرتری قرار داده است.

بیانیه افزوده که در کنار رویارویی با طالبان، شماری از جریان‌ها در بیرون کشور نیز در تلاش رقم زدن جنبش‌ها به نفع خودشان هستند.

اعضای این ائتلاف می‌گویند که «مصادره داعیه‌ برحق مردم افغانستان خصوصاً مطالبات زنان معترض» باعث نگرانی آنها شده است.

ائتلاف جنبش‌های مقاومت زنان می‌گوید که آنها می‌خواهند زنان مبارز و برابری‌خواه با عضويت این ائتلاف از «دروغ‌گویی و شایعه‌پراکنی» آسیب نبینند.

این شش جنبش در بیانیه خود تصریح کرده‌اند که جرقه‌های اعتراضات مدنی در داخل افغانستان وجود دارد.

به گفته این ائتلاف، زنان در راستای ایجاد یک جامعه دارای برابری و روابط انسانی مبارزه می‌کنند.

این ائتلاف گفته است که جامعه بین‌المللی و نهادهای مدنی در تبعید مسئولیت دارند تا در دفاع از ارزش‌های انسانی در کنار این جنبش‌‌ها بایستند.

جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان می‌گویند که پنج ماه قبل تصمیم گرفتند متحد شوند و ایده ایجاد ائتلاف از سوی معترضان از سرتاسر افغانستان مورد استقبال واقع شد.

با تسلط طالبان بر افغانستان و اعمال محدودیت بر زنان، جنبش‌های زنان نیز شکل گرفتند. این جنبش‌ها در یک‌ونیم سال گذشته بارها علیه سیاست‌های طالبان در قبال زنان اعتراض کردند.

در پی اعتراضات زنان، طالبان شماری از فعالان این جنبش‌ها را بازداشت و شکنجه کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها