هشدار وزارت خارجه بریتانیا: بریتانیایی‌ها به دلیل خطر حملات تروریستی به افغانستان نروند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۲

وزارت خارجه بریتانیا وضعیت امنیتی در افغانستان را به‌شدت بی‌ثبات خوانده و گفته که خطر حملات تروریستی در محلات مختلف از جمله اطراف میدان هوایی و اماکن مذهبی در طول ماه رمضان وجود دارد.

این وزارت در اطلاعیه‌ای به شهروندان بریتانیایی هشدار داده که از سفر به افغانستان خودداری کنند.

وزارت خارجه بریتانیا روز چهارشنبه دوم حمل، در این اطلاعیه همچنین هشدار داد که خطر بازداشت شهروندان این کشور در افغانستان بالا است.

این وزارت به شهروندان بریتانیایی گوشزد کرده که در حال حاضر هیچ مقام کنسولی بریتانیا در افغانستان وجود ندارد و توانایی وزارت خارجه بریتانیا برای فراهم کردن کمک‌های کنسولی به‌شدت محدود است.

در اطلاعیه این وزارت همچنین آمده که در صورت بازداشت شهروندان بریتانیایی در افغانستان، ممکن است آنها برای مدت طولانی در بازداشت بمانند و وزارت خارجه مطلع نشود و تضمینی هم وجود ندارد که آنها بتوانند با خانواده‌های خود تماس بگیرند.

وزارت خارجه بریتانیا به شهروندان خود توصیه کرده در صورت سفر به افغانستان به تجمعات و رویدادهای عمومی از جمله مراسم مذهبی نزدیک نشوند و تدابیر احتیاطی را رعایت کنند.

بریتانیا در حالی از احتمال بازداشت شهروندان این کشور در افغانستان خبر می‌دهد که پارسال در ماه جوزا، این کشور گفت که پنج شهروند بریتانیایی از بازداشت طالبان آزاد شدند.

وزارت خارجه بریتانیا گفته بود که این افراد نقشی در کار حکومت بریتانیا در افغانستان نداشتند و برخلاف توصیه حکومت سفر کرده بودند.

آن زمان، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته بود که این شهروندان بریتانیایی به‌دلیل زیر پا گذاشتن "قوانین و سنت‌های مردم افغانستان" بازداشت شده بودند.پربیننده‌ترین‌ها