راهول گاندی به جرم افترا بستن به نخست وزیر هند به زندان محکوم شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۰۴

یک دادگاه ابتدایی در ایالت گجرات، راهول گاندی، یکی از رهبران حزب کانگرس را به دو سال زندان محکوم کرد.

گاندی در سال ۲۰۱۹ در یک سخنرانی گفته بود که چرا دزدان دارای نام خانوادگی مودی اند. دادگاه این حرف را متوجه نرندرا مودی، نخست وزیر و رقیب سیاسی گاندی دانست و افترا خواند.

راهول گاندی می‌خواهددر دادگاه بالاتری خواستار تجدیدنظر در حکم شود. اگر او به زندان محکوم شود یا برای شرکت در انتخابات پارلمان سال آینده رد صلاحیت شود، ضربه بزرگی برای حزب کانگرس خواهد بود که در دو انتخابات گذشته از حزب مودی شکست خورده است.

راهول در جریان صدور حکم در دادگاه حضور داشت اما بلافاصله برای او درخواست ضمانت داده شد. حکم زندان او اکنون برای یک ماه تعلیق شده است.

راهول گاندی در سخنرانی پیش از انتخابات سال ۲۰۱۹ خود با اشاره به دو تاجر فراری هندی که هر دو نام خانوادگی مودی را دارند گفت که دزدان خودشان را با نام خانوادگی مودی معرفی می‌کنند.

حزب عام آدمی اما از راهول گاندی حمایت کرد. اروند کجریوال، وزیر اعلی دهلی که متعلق به حزب عام آدمی است، در توییتر نوشت: «ما با کانگرس اختلاف داریم اما این درست نیست که برای راهول گاندی یک پرونده افترا درست شود. ما به محکمه احترام داریم اما با فیصله آن مخالفیم.»

مودی با اختلاف قابل توجهی همچنان محبوب‌ترین سیاستمدار هند است و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که احتمالا او سومین پیروزی را در انتخابات سال آینده به دست آورد.

پربیننده‌ترین‌ها