جو بایدن بار دیگر بر حمایت از زنان افغانستان و ایران تاکید کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۰۴

رئیس‌جمهور امریکا در سخنرانی به مناسبت "ماه تاریخ زنان" گفت که این کشور در کنار زنان محروم از حقوق اولیه انسانی در ایران و افغانستان می‌ایستد.

جو بایدن روز پنجشنبه (۴ حمل) افزود که سه میلیارد دالر را به منظور ارتقای برابری جنسیتی زنان در جهان اختصاص داده است.

آقای بایدن در این سخنرانی که در توییتر کاخ سفید نشر شده، گفت: «ما در کنار زنان ایران و افغانستان که با خشونت‌های داخلی روبه‌رو هستند و حقوق اساسی انسانی‌شان از آنان سلب شده می‌ایستیم.»

رئیس‌جمهور امریکا تاکید کرد که دو هفته پیش بودجه‌ای بالغ بر بیش از سه میلیارد دالر را برا یحمایت از زنان تنظیم کرده است. او افزود که این مبلغ «یک رقم بی‌سابقه برای ارتقای برابری جنسیتی زنان نه ‌تنها در داخل امریکا، بلکه در سطح جهانی است.»

مطابق با گزارش سال ۲۰۲۲ وزارت امور خارجه امریکا در مورد وضعیت حقوق بشری در افغانستان، از زمان بازگشت دوباره طالبان به قدرت، این گروه با اعمال محدودیت‌های طاقت‌فرسا و منع زنان از کار و آموزش، به صورت نظام‌مند تلاش کرده تا زنان را از سطوح اجتماعی حذف کند.

مکاتب دخترانه ۵۵۱ روز است که به دستور طالبان بسته است. با شروع سال تحصیلی جدید، طالبان مکاتب دخترانه را بازگشایی نکردند.

وزارت خارجه امریکا در گزارش خود می‌گوید که محرومیت دختران از تحصیل سبب افزایش موارد کودک‌‌همسری و ازدواج‌های زودهنگام می‌شود.

این گزارش تصریح کرده که با احکام محدود‌کننده علیه زنان و دختران افغانستان و عدم دسترسی زنان به سیستم‌های دادخواهی، میزان خشونت‌های خانگی علیه آنان در افغانستان افزایش می‌یابد.

بر اساس این گزارش، طالبان زنان معترضی را که به دنبال مطالبات آزادی‌خواهانه خود دست به تظاهرات زدند را به شدت سرکوب کرده است.

وزارت خارجه امریکا با استناد به موارد مستند شده از سوی رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری تصریح کرده است که طالبان برای خلق فضای ترس، شماری از این زنان را بازداشت و شکنجه کرده است.

علی‌رغم فشارهای بین‌المللی علیه طالبان، این گروه تا به حال از مواضع خود علیه زنان عقب‌نشینی نکرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها