طالبان می‌گوید هیئتی از این گروه از کنسولگری افغانستان در بدخشان تاجیکستان بازدید کرده است

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۵

وزارت خارجه طالبان خبر داد که هیئتی از این گروه از کنسولگری افغانستان در خاروغ، مرکز بدخشان تاجیکستان بازدید کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در توییتی گفته است که این هیئت ضمن ارزیابی امور، وضعیت ساختمان کنسولگری را که در برف‌کوچ آسیب دیده بود، بررسی کرد.

به گفته عبدالقهار بلخی، این هیئت ارزیابی خود را از وضعیت ساختمان با وزارت خارجه طالبان در میان گذاشته است.

گفته شده این هیئت به ریاست محمد موسی امیری، رئیس مالی و اداری وزارت خارجه طالبان به بدخشان تاجیکستان سفر کرده است.

طالبان تاکنون هیچ تصویری از سفر این هیئت و ساختمان کنسولگری افغانستان در خاروغ منتشر نکرده است.

اما رسانه‌های تاجیکستان اواخر ماه دلو ۱۴۰۱ خبر دادند که چندین خانه از جمله کنسولگری افغانستان در خاروغ بر اثر برف‌کوچ آسیب دیدند.

محمد ظاهر اغبر، سفیر حکومت پیشین افغانستان در دوشنبه، بازدید طالبان از کنسولگری افغانستان در خاروغ، مرکز بدخشان تاجیکستان را رد کرده است.

او به افغانستان اینترنشنال گفت که این کنسولگری از یک‌و‌نیم سال قبل فعالیت ندارد و تمامی روابط دیپلوماتیک از طریق سفارت افغانستان در دوشنبه انجام می‌شود.

به گفته سفیر افغانستان، تاجیکستان هنوز روابطی با طالبان ندارد.

رجب صفروف، مدیر مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه نیز به افغانستان اینترنشنال گفت یقینا سفری رسمی صورت نگرفته و اگر سفر طالبان به شهر خاروغ بخاطر بازدید از ساختمان آسیب‌دیده کنسولگری واقعیت داشته باشد، ممکن است فقط مجوزی بشردوستانه بوده باشد.

دولت تاجیکستان تاکنون در مورد سفر طالبان به این کشور ابراز نظر نکرده است.

اما تاجیکستان همواره مخالفت خود را با سیاست‌های طالبان اعلام کرده. دوشنبه که میزبان شماری از رهبران مخالف طالبان بوده، بارها تاکید کرده که طالبان باید حکومتی فراگیر تشکیل دهند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان در هفتادوششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت باید در افغانستان انتخابات برگزار شود تا همه اقوام در دولت حضور داشته باشند.

طالبان این اظهارات را دخالت در امور داخلی خود دانست.

تاجیکستان تاکنون طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد و بر خلاف شماری دیگر از کشورهای همسایه دیپلومات‌های طالبان را هم نپذیرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها