ناتو تصمیم ولادیمیر پوتین به استقرار سلاح‌های هسته‌ای در بلاروس را خطرناک خواند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو اظهارات ولادیمیر پوتین،‌ رئیس‌جمهور روسیه درباره استقرار سلاح‌های هسته‌ای آن کشور در بلاروس را "خطرناک و غیرمسئولانه" خواند.

پوتین این اقدام را به استقرار تسلیحات امریکا در اروپا تشبیه کرده با این حال، گفته که متعهد به عدم تکثیر سلاح هسته‌ای است.

اوکراین در پاسخ به این اقدام خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل شده است.

آقای پوتین این اقدام را به استقرار تسلیحات امریکا در اروپا تشبیه کرد و در عین حال تاکید کرد که روسیه وعده‌های خود را در خصوص عدم تکثیر هسته‌ای نقض نخواهد کرد.

در حالی که واشنگتن، دیگر ابرقدرت هسته‌ای جهان، نگرانی‌ها در مورد اعلام پوتین را کم اهمیت جلوه داده، ناتو گفت که تعهد رئیس‌جمهور روسیه به عدم تکثیر سلاح هسته‌ای و توصیف او از استقرار تسلیحات آمریکا در خارج از مرزهایش بسیار دور از ذهن است.

یک سخنگوی ناتو روز یکشنبه در ایمیلی به رویترز گفت: "اشاره روسیه به اشتراک‌گذاری هسته‌ای ناتو کاملا گمراه کننده است. متحدان ناتو با احترام کامل به تعهدات بین‌المللی خود عمل می‌کنند."

این سخنگو گفت: "روسیه به طور مداوم تعهدات خود در زمینه کنترل تسلیحات را زیر پا گذاشته است و اخیراً مشارکت خود در پیمان استارت جدید را به حالت تعلیق درآورده است."

اگرچه این اقدام روسیه غیرمنتظره نبود، اما یکی از بارزترین سیگنال‌های هسته‌ای مسکو از آغاز تهاجم به اوکراین در ۱۳ ماه پیش است.

اوکراین در پاسخ به اقدام جدید روسیه، خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان‌ملل شد.

الکسی دانیلوف، مشاور ارشد امنیتی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، گفت که طرح روسیه همچنین بلاروس را که به گفته وی توسط مسکو "گروگان" شده است، بی‌ثبات خواهد کرد.

کارشناسان این اقدام روسیه را قابل توجه می‌دانند، زیرا این کشور تاکنون مفتخر بوده است که برخلاف ایالات متحده، سلاح‌های هسته‌ای را در خارج از مرزهای خود مستقر نکرده است.

ممکن این اولین بار از اواسط دهه ۱۹۹۰ باشد که مسکو این کار را انجام می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها