جنجال برسر تغییر ساعت؛ مسلمانان و مسیحیان لبنانی روز خود را با ۲ ساعت متفاوت آغاز می‌کنند 

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

مناقشه برسر تغییر ساعت در فصل بهار، اختلافات مذهبی را بار دیگر در لبنان داغ کرده است.

نخست‌وزیر موقت بنا به درخواست رئیس مسلمان پارلمان، پیش کشیدن ساعت در ماه رمضان را برخلاف رسم معمول یک‌ماه دیگر به تاخیر انداخته، ولی کلیسای مارونی با این تصمیم مخالفت کرده است.

در لبنان و بسیاری از کشورهای جهان ساعت‌ها در بهار و خزان یکساعت به پیش یا عقب می‌روند. اما، نجیب میقات، نخست‌وزیر سرپرست پس از دیدار با نبیه مصطفی بری، رئیس پارلمان لبنان، اعلام کرد که برخلاف گذشته تغییر ساعت تا ۲۰ اپریل اتفاق نخواهد افتاد.

میقات دلیل این تصمیم خود را رسماً اعلام نکرده است اما تصور عموم بر این است که او به درخواست مسلمانان نمی‌خواهد روزهای روزه‌داران را یکساعت دیگر طولانی کند.

بر اساس ویدیویی که الجزیره نشر کرده است، نبیه مصطفی بری در جلسه‌ای به میقات گفت: «بگذارید که تا پایان ماه رمضان، ختم روز به جای ۷ همان ۶ بجه باقی بماند.»

اما، میقات در پاسخ به بری گفته بود که این درخواست باعث مشکلات در کشور می‌شود. با این حال، او نهایتاً تصمیم گرفت که بنا به درخواست رئیس شیعه مذهب پارلمان کشور عمل کند.

دفتر میقات مذهبی و سیاسی بودن تاخیر در تغییر ساعت را رد کرد و گفت که این تصمیم دلایل «کاملا اداری» دارد.

در واکنش، کلیسا مارونی، بزرگترین کلیسای مسیحیان در لبنان، اعلام کرد که از تصمیم نخست‌وزیر حمایت نمی‌کند. زیرا، در این مورد با مسیحیان مشوره نشده و معیارهای بین‌المللی در نظر گرفته نشده است.

به دنبال این، تمام احزاب، سازمان‌ها و مکاتب مسیحی اعلام کردند که از تصمیم حکومت حمایت نمی‌کنند و ساعات کاری خود را ۶۰ دقیقه پیش می‌کشند. همچنین، عباس حلبی، وزیر آموزش و پرورش لبنان نیز گفت که مکاتب بر اساس تغییر ساعت در فصل بهار فعالیت خواهند کرد.

در مقابل، احزاب و سازمان‌های مسلمان گفته‌اند که فعلا در ساعت کاری خود تغییری نمی‌آورند.

صاحبان کسب و کارها با سردرگمی این اختلاف سیاسی و مذهبی بر سر تغییر ساعت را دنبال می‌کنند. شرکت ملی هواپیمایی لبنان گفته است که بر اساس ساعت فصل زمستان کار خواهد کرد، اما در عین حال برای هماهنگی با کشورهای دیگر، در عملیات و پروازهای خود تغییر به وجود خواهد آورد.

مناقشه بر سر تغییر ساعت بیانگر اختلافات شدید مذهبی در جامعه لبنان و یادآوری جنگ داخلی میان مسیحیان و مسلمانان لبنانی است.

محمد العرب، باشنده منطقه طارق الجدیده به رویترز گفت که «صاحبان قدرت به دنبال ایجاد مشکل و اختلاف میان مسیحیان و مسلمانان اند و از آن سود می‌برند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.