هشدار سازمان ملل: کسب‌وکارهای زنان در افغانستان در حال نابودی است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان هشدار داده که با افزایش محدودیت‌های طالبان علیه زنان، کسب‌وکارهای تحت مدیریت زنان در افغانستان در حال نابودی قرار گرفته است.

این سازمان در گزارشی نوشته که شمار مراکز تجاری زنان از رونق افتاده و آنها مشتریان خود را از دست داده‌اند.

گزارش به نقل از مقام‌های سازمان بین‌المللی کار افزوده که در پی به قدرت رسیدن طالبان در ۲۴ اسد ۱۴۰۰، اشتغال زنان به «یک‌چهارم» کاهش یافته است.

براساس آمار این سازمان، در پی صدور فرمان‌های پیاپی طالبان، محدودیت اشتغال زنان باعث شده که تولید ناخالص داخلی افغانستان در دو سال اخیر حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش یابد.

کارولین گلاک، نویسنده گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل به یک مرکز تجاری زنان در هرات سر زده و در این گزارش نوشته که این مجتمع تجاری پررونق حالا به محله «خاموشی» تبدیل شده است.

این مرکز، که پارسال به حمایت این سازمان برای اشتغال زنان مهاجر بازگشته به هرات ساخته شد، در پی وضع مقررات سختگیرانه طالبان علیه زنان، به تدریج از رونق افتاد.

به گزارش خانم گلاک، تاجران زن در این مرکز مشتریان خود را از دست داده‌اند و درآمد آنها حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.

طالبان پاییز پارسال کار زنان در نهادهای غیردولتی را ممنوع کردند. پیش از آن اشتغال زنان را در زمینه‌های گوناگون دیگر هم ممنوع یا محدود کرده بودند.

این گروه همچنین اشتغال را در مراکز آموزش‌های عالی هم ممنوع کرده است. بیش از پنجصد روز است که طالبان آموزش دختران در مقاطع بالاتر از دوره ابتدایی را هم ممنوع کرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها