اوکراین مدعی شد که حملات نظامی روسیه در باخموت را خنثا کرده است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

جنرال والری زالوژنی، فرمانده کل ارتش اوکراین ادعا کرد که نیروهایش موفق شده‌اند از شدت حملات روسیه در شهر باخموت و اطراف آن بکاهند.

وزارت دفاع بریتانیا نیز تایید کرده است که تهاجم چندماهه روسیه در این شهر به دلیل تلفات سنگین نیروهای روسی متوقف شده است.

رویترز از قول کارشناسان نظامی نوشت که روسیه به طور آشکار با کمبود تجهیزات، به ویژه تانک‌های سنگین مواجه است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به تلویزیون دولتی این کشور گفت که روسیه قصد دارد در سه سال آینده در مجموع ۱۶۰۰ تانک بسازد یا تانک‌های قدیمی را به‌روز کند. این بسیار بیشتر از ۴۴۰ تانکی است که به گفته وی، کشورهای غربی در همان دوره به اوکراین عرضه خواهند کرد.

باخموت یکی از اهداف عمده روسیه در جنگ کنونی است زیرا روسیه تلاش می‌کند تا منطقه صنعتی دونباس اوکراین را به طور کامل تصرف کند. در مقطعی، فرماندهان روسی ابراز اطمینان کردند که شهر بزودی سقوط خواهد کرد، اما این پیش‌بینی به واقعیت نپیوست.

در این مورد، سخنگوی ارتش اوکراین گفت: «حملات روسیه در باخموت و اطراف آن به کمتر از ۲۰ مورد در روز، در مقایسه با ۳۰ روز اخیر کاهش یافته است.»

پوتین علاوه بر وعده تانک‌های بیشتر، انتقاد خود را از برنامه‌های بریتانیا برای تامین مهمات تانک جنگی حاوی اورانیوم ضعیف‌شده به اوکراین تکرار کرد.

او گفت: «البته روسیه چیزی برای پاسخ دادن دارد. ما بدون اغراق، صدها هزار، بله، صدها هزار گلوله از این دست داریم. ما هنوز از آن‌ها استفاده نکرده ایم.»

وزارت دفاع بریتانیا در یک کنفرانس خبری روزانه اعلام کرد که روسیه به احتمال زیاد می‌خواهد خطوط مقدم خود را تثبیت کند و مواضع عملیاتی دفاعی تری اتخاذ خواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها