طالبان مطیع الله ویسا، یکی از حامیان آموزش دختران در افغانستان را بازداشت کرد 

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

منابع به افغانستان اینترنشنال تایید کردند که استخبارات طالبان مطیع‌الله ویسا، رئیس نهاد راه قلم و فعال حوزه آموزش دختران را بازداشت کرده‌ است.

ویسا که اخیراً از سفر اروپا و دیدار با مقامات اروپایی بازگشته بود، در ۱۰ سال گذشته برای آموزش دختران در مناطق دور دست کار کرده است.

هنوز مشخص نیست که طالبان آقای ویسا را برای چه دستگیر کرده است. طالبان در مورد دستگیری او تا هنوز توضیحی نداده‌ است.

ویسا در واکنش به ممنوعیت تحصیل دختران توسط طالبان، از کمپین بازگشت دختران به مکاتب حمایت کرد. او در روز ۶ حمل در حساب خود در توییتر ویدیوی دخترانی را نشر کرد که خواستار رفع ممنوعیت تحصیل شده بودند.

بازداشت ویسا واکنش های گسترده را به دنبال داشته است. ضیاالدین یوسفزی، پدر ملاله یوسفزی خواستار رهایی مطیع الله شد و او را «قهرمان بزرگ تعلیم» دختران توصیف کرد.

نادر نادری، رئیس پیشین کمیسیون اصلاحات اداری در توییتی نوشت که ویسا و همکارانش از مدتی بدینسو تهدید به مرگ می‌شدند. او دستگیری این فعال آموزش را حمله بر فعالیت‌های مدنی در افغانستان دانست.

نیز منظور پشتین، رهبر جنبش پشتون‌های پاکستان، نیز خواهان رهایی ویسا و نوراییل کلیوال، فعال مدنی دیگر که چندی قبل در هلمند دستگیر شد، گردید.

پشتین گفت که سخن گفتن از آموزش و حقوق بشر جرم نیست و از طالبان خواست که چنین دستگیری‌ها را متوقف کند.

مطیع‌الله ویسا و عطاالله ویسا، دو برادر اهل قندهار بیشتر از ده سال می‌شود که برای باز شدن مکاتب دختران در جنوب افغانستان تلاش‌کرده‌اند. پس از حاکمیت طالبان و بسته شدن مکاتب دخترانه در سراسر افغانستان، مطیع‌الله ویسا فعالیت خود را گسترش داد و برای باز شدن مکاتب دخترانه در تمام کشور تلاش کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها