سازمان ملل برای حمایت از مراکز درمان معتادان در افغانستان برنامه تازه‌ای روی دست گرفت

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

با افزایش اعتیاد به مخدر در افغانستان تحت کنترول طالبان، دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل اعلام کرده که ۲۴ مرکز درمان معتادان را در سراسر کشور تحت حمایت قرار می‌دهد.

براساس برآورد این سازمان، ۱۰ درصد کل جمعیت افغانستان برابر با سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در این کشور معتاد هستند.

براساس خبرنامه‌ای که دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل پخش کرده، این دفتر به حمایت برنامه توسعه سازمان ملل برای این ۲۴ مرکز مواد غذایی، وسایل گرما، مواد بهداشتی و دارو فراهم می‌کند.

این دفتر افزوده که به دنبال تغییر سیاسی ماه اسد ۱۴۰۰ که منجر به روی کار آمدن طالبان شد، مراکز درمان معتادان به دلیل محدود شدن منابع، برای ادامه فعالیت‌های خود به تقلا افتادند.

دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در خبرنامه خود نوشته که برای احیای این مراکز نیمه‌فعال، عملیات گسترده تدارکاتی را با همکاری برنامه توسعه سازمان ملل در ربع نخست ۲۰۲۳ به راه انداخت.

براساس خبرنامه این دفتر، برنامه تازه برای حمایت از مراکز درمان معتادان دست‌کم برای شش ماه آینده ادامه خواهد یافت تا کسانی که به دلیل مصرف مواد مخدر آسیب دیده‌اند، به خدمات، مواد و منابع لازم دسترسی داشته باشند.

افغانستان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان است و بخش بزرگی از مواد مخدر تولیدشده، در داخل این کشور مصرف می‌شود، در حالی که تدابیر کافی برای جلوگیری از اعتیاد و درمان معتادان روی دست نیست.

مواد مخدر در افغانستان به صورت گسترده، ارزان و به سادگی در دسترس است، ولی خدمات درمانی برای جمعیت میلیونی معتادان ناچیز است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.