هیات سازمان ملل از اتحادیه اروپا به خاطر کمک به نقض حقوق پناهندگان در لیبیا انتقاد کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

یک هیات حقیقت‌یاب ملل متحد گفت که اتحادیه اروپا به دلیل پشتیبانی از مقامات لیبیایی که پناهجویان را دستگیر و از سفر به اروپا باز می‌دارند، به نقض حقوق انسانی پناهجویان کمک کرده است.

این هیات گفت که پناهجویان قربانی بازداشت خودسرانه، قتل، شکنجه، تجاوز و بردگی جنسی شده‌اند.

چالوکا بیانی، یکی از اعضای هیات حقیقت‌یاب گفت: «ما نمی‌گوییم که اتحادیه اروپا و دولت‌های عضو آن این جنایات را مرتکب شده‌اند. نکته این است که حمایت‌های آنان به ارتکاب این جرایم یاری رسانده است.»

حکومت‌های اروپایی نیروهای ساحلی لیبیا را آموزش داده و به برنامه مدیریت سرحدات حکومت لیبیا کمک کرده‌اند. نیروهای ساحلی پناهجویانی را که قصد سفر به اروپا دارند، بازداشت کرده و به بازداشتگاه‌ها انتقال داده‌اند.

یک سخنگوی مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا به رویترز گفت که هدف از آموزش نیروهای ساحلی کمک به جستجوی بهتر و نجات پناهجویان است و در طول آموزش‌ها روی موضوعات حقوق بشر نیز تمرکز شده است.

اعضای هیات حقیقت‌یاب کمیسیون حقوق بشر ملل متحد در طول سه سال گذشته حداقل ۲۸۰۰ مورد نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت را توسط نیروهای لیبیایی مستند کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند که این نقض‌ها در ابعاد گسترده در لیبیا صورت گرفته است.

لیبیا در سال‌های اخیر به عنوان گذرگاه غالب پناهجویان از افریقا و خاورمیانه که به دنبال رسیدن به اروپا اند،استفاده می‌شود. گروه‌ها و فعالان حقوق بشر مدت‌هاست که از شرایط وحشتناکی که این افراد در آن بسر می‌برند، انتقاد کرده اند.

بر اساس بررسی‌ بازرسان‌ها، «مهاجران در سراسر لیبیا قربانی جنایت علیه بشریت هستند. [آن‌ها] آزادی خود را از دست داده و قربانی شکنجه، بردگی، قتل، خشونت جنسی، تجاوز جنسی و دیگر موارد غیرانسانی شده‌اند.»

بازرسان ملل متحد گفتند که تقریباً همه کسانی که با آن‌ها مصاحبه کردند، به دلیل ترس از انتقام‌جویی، دستگیری، اخاذی و عدم اعتماد به سیستم قضایی لیبیا، شکایت رسمی ثبت نکردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.