پاکستان از شرکت در نشست بین المللی دموکراسی در واشنگتن انصراف داد 

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

به دنبال نارضایتی چین از برگزاری نشست دموکراسی به علت شرکت تایوان، پاکستان نیز سه‌شنبه اعلام کرد که در آن شرکت نمی‌کند. این نشست به ابتکار حکومت امریکا برگزار می‌شود.

وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای گفت که در مورد تقویت دموکراسی با حکومت امریکا به طور دوجانبه کار خواهد کرد.

بیانیه می‌افزاید که پاکستان در نشست نخست دموکراسی در سال ۲۰۲۱ شرکت نکرده بود و کشورها در آنجا تعهداتی متقبل شده بودند. از این رو، پاکستان نمی‌تواند در نشست دوم حضور پیدا کند.

چین و ترکیه، دو کشور مهم آسیایی اند که در نشست دور روزه دموکراسی حکومت امریکا که روز چهارشنبه شروع می‌شود، دعوت‌ نشده‌اند. شرکت پاکستان در این نشست می‌توانست چین را که پاکستان آن را دوست تمام فصولش می‌داند، ناراحت کند و روی روابط دیپلوماتیک دو کشور تاثیر بگذارد.

یکی از دلایل ناراحتی چین، دعوت شدن تایوان برای شرکت در این نشست است و چین با تمام توان می‌خواهد این کنفرانس به موفقیت آنچنانی نرسد.

اولین نشست دموکراسی در سال ۲۰۲۱ برگزار شد و ایالات متحده از هند و پاکستان برای شرکت در آن دعوت کرد. پاکستان در نشست اول نیز شرکت نکرد و دلیل آن حاضر نشدن جو بایدن برای صحبت تیلفونی با عمران خان، نخست‌وزیر وقت پاکستان بود. هند در نشست اول شرکت کرد و احتمالا در نشست دوم نیز شرکت می‌کند.

در بیانیه‌ وزارت خارجه پاکستان آمده است: «در زمان حکومت بایدن، رابطه [امریکا و پاکستان] به صورت قابل توجهی گسترش یافته است. ما متعهد به تحکیم بیشتر این روابط برای صلح، ثبات و رفاه در منطقه هستیم.»

در پاکستان نگرانی از پیامدهای عدم شرکت پاکستان بر گفت‌و‌گوی آن با صندوق بین المللی پول وجود دارد. پاکستان قبل از ماه جون به دریافت بدهی این صندوق نیاز دارد تا قسط قرض‌هایش را بپردازد.

امریکا در تصامیم این صندوق تاثیر زیادی دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مومبای: شهر کلان جهنم
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها