یوناما از طالبان خواست درباره بازداشت مطیع‌الله ویسا، حامی آموزش دختران، توضیح دهد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، یوناما، از طالبان خواست که درباره بازداشت مطیع‌الله ویسا، مسئول راه قلم و حامی آموزش دختران، توضیح دهند.

یوناما از طالبان خواسته که محل و دلیل بازداشت او را مشخص کنند و اطمینان دهند که او به وکیل مدافع دسترسی و با خانواده خود تماس دارد.

همچنین توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان هم در توییتی نوشته که بازداشت آقای ویسا او را عمیقا ناراحت کرده است.

این دیپلمات ارشد اروپایی افزوده که ویسا از سال ۱۳۸۸ در گفت‌وگو با مقام‌های محلی از دسترسی پسران و دختران به آموزش حمایت می‌کند.

عطاءالله ویسا، برادر آقای مطیع‌الله ویسا در ویدئویی که در صفحه کاربری خود در توییتر پخش کرده، گفته که طالبان خانه آنها را از دیروز «محاصره» و دو برادر دیگر او را هم بازداشت کرده‌اند.

او افزوده که طالبان حریم خصوصی خانواده‌اش را نقض و اعضای خانواده‌اش را «توهین» کردند و تلفن‌های همراه برادرانش را گرفتند.

آقای ویسا همچنین در این ویدئو گفته که طالبان قصد داشتند او را هم بازداشت کنند، ولی او در خانه نبوده و در حال حاضر در محل «امنی» است.

عطاءالله ویسا تاکید کرده که به «مبارزه» خود همچنان ادامه می‌دهد و هیچ اقدامی نمی‌تواند جلو او را در راه مبارزه برای تامین حقوق مردم بگیرد.

مطیع‌الله ویسا به همراه برادرانش، با راه‌اندازی کارزاری تحت عنوان «راه قلم» از سال ۱۳۸۸ برای حمایت از دسترسی دختران به آموزش در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان فعالیت می‌کرد.

پس از روی کار آمدن گروه طالبان در ٢٤ اسد ۱۴۰۰، آقای ویسا به فعالیت‌های خود در این راستا همچنان ادامه داد و در صفحه توییتر این کارزار و صفحه خود در این مورد اطلاع‌رسانی می‌کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها