نوزادی که نماد خروج آشفته نیروهای امریکایی از افغانستان شد، در قطر به خانواده‌اش پیوست

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

نوزادی که در انفجاری در میدان هوایی کابل پدر و مادرش را از دست داد و نماد خروج آشفته امریکایی‌ها از افغانستان شد، در قطر به خانواده پدرش پیوست.

الیزا، که در ماه اسد ١٤٠٠ با یک پرواز تخلیه به قطر منتقل و در پرورشگاهی «مریم» نامیده شد، در ۲۱ ماهگی به کاکایش تحویل داده شد.

وقتی الیزا تنها چند هفته عمر داشت، پدر و مادرش، محمد و سمیرا نیازی، از ترس طالبان به میدان‌ هوایی کابل رفتند تا به خارج از کشور فرار کنند، ولی روز چهارم سنبله ۱۴۰۰ در انفجار مرگباری کشته شدند.

در این انفجار ۱۸۳ نفر، از جمله ۱۳ سرباز امریکایی کشته شدند.

الیزا نجات یافت و یک نوجوان شانزده‌ساله او را به سربازا امریکایی تحویل داد. نیروهای امریکایی این نوزاد را در یک پرواز تخلیه به قطر فرستادند – جایی که برای حدود ۲۰ ماه در پرورشگاهی موسوم به «دریما» نگهداری می‌شد.

در این مدت امریکایی‌های تلاش‌های گسترده‌ای برای پیدا کردن خویشاوندان الیزا، که حالا «مریم» نامیده می‌شد، به راه انداختند. سرانجام، کاکایش یارمحمد نیازی از طریق شبکه‌های اجتماعی و به کمک آزمایش دی‌ان‌ای شناسایی شد.

آقای نیازی به همراه شماری از اعضای خانواده‌اش به قطر رفت و دختر برادرش را در پرورشگاه دریما تحویل گرفت.

خبرگزاری فرانسه از قول آقای نیازی گزارش داده که او به همراه همسر و هشت کودک در حال آماده شدن برای سفر به امریکا است.

او همچنین گفته که نام جدید الیزا را تغییر نمی‌دهد، چرا که در حال حاضر او با همین نام پاسخ می‌دهد.

مریم در میان ۲۰۰ کودکی که بدون سرپرست و والدین خود در جریان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شدند، خردسال‌ترین کودک بود.

به دنبال ورود طالبان به کابل در ۲۴ اسد ١٤٠٠، دهها هزار نفر با همکاری نیروهای بین‌المللی افغانستان را ترک کردند و بیشتر به کشورهای غربی، از جمله امریکا منتقل شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها